Часті питання щодо вирощування моркви

Морква — улюблений всіма українцями овоч, який до того ж надзвичайно корисний. Та й як без неї обійтися при готуванні українського борщу, овочевого супу, рагу, при квашенні капусти, при консервуванні салатів? Нашу помаранчеву улюбленицю неможливо замінити ніяким іншим овочем.

1. Яка грядка підходить для вирощування моркви?

Моркві підходить не будь-грядка, а тільки лише добре освітлена сонцем і до того ж така що продувається вітерцем. У тіні, біля кущів і дерев вона накопичує менше каротину, заради якого ми її і вирощуємо. До того ж на такий грядці роздолля для морквяної мухи.

2. Який грунт підходить для її вирощування?

Для вирощування моркви підходить грунт без великих грудок, тобто легкий і середній суглинок, супіщаний, торф’яний. На кам’янистих, важких глинистих і щільних грунтах морква буде потворною і не соковитою.

3. Чи треба копати грядку під моркву?

Грядку під моркву треба копати восени, бажано без обороту пласта. Оскільки довжина коренеплодів у багатьох сортів досягає 30 см, то копати треба на повний штик лопати.

Навесні грунт перекопувати не слід. Буде досить розбити великі грудки, а потім ретельно розрівняти граблями, попередньо внісши на 1 кв.м по 1 чайній ложці сечовини. За тиждень до посіву насіння грядку рясно поливають теплою водою. Потім її накривають поліетиленовою плівкою для запобігання висихання і кращого прогрівання.

4. Чи треба під моркву вносити свіжий гній?

Свіжий гній треба вносити на цю грядку не під моркву, а під ту культуру, яка росла на цій грядці до неї. Це треба робити в зв’язку з тим, що при внесенні свіжого гною під моркву, особливо навесні, морква росте спотвореною, і смак її погіршується, до того ж вона буде гірше зберігатися взимку.

На бідному піщаному грунті для підвищення його родючості можна внести влежану тирсу або свіжі, але змочені сечовиною (1 ст. ложка на відро води), на торф’янистому — для підвищення теплоємності — крупнозернистий річковий пісок.

5. Чи можна вносити гній і вапно одночасно?

Вносити одночасно гній і вапно не слід, оскільки при спільному внесенні вони утворюють нерозчинні сполуки. Які рослинами не засвоюються.

6. Чи можна сіяти моркву сухим насінням?

Сходи моркви доводиться довго чекати. Вся справа в ефірних маслах, які знаходяться в насінні і гальмують їх проростання. Без намочування і пророщування сходи з’являються через 15-21 день. А якщо погода стоїть суха і холодна, то чекати їх появи доведеться ще довше.

Саме тому насіння моркви треба готувати до посіву. Найпростіший спосіб — це їх замочування в теплій воді протягом доби. Під час замочування воду міняють 2-3 рази. Набрякле насіння висипають на газетний папір, підсушують до сипучості, перемішуючи їх на папері, і відразу висівають.

А можна підготовку насіння продовжити і після намочування — додатково проростити, розсипавши по вологій тканині і накривши зверху теж вологою тканиною. При цьому стежать, щоб тканина не пересихала. Тому тарілку з насінням краще поставити в поліетиленовий пакет. При появі одиничних проростків (близько п’яти відсотків) насіння підсушують на папері і висівають.

Дуже ефективна термічна обробка насіння. Для цього їх в марлевому мішечку на 20 хвилин занурюють в гарячу воду, нагріту до 50-52 градусів. Потім їх швидко охолоджують холодною водою і підсушують до сипучості. Цей спосіб дозволяє ефективно боротися з внутрішньої інфекцією, але при цьому температуру і тривалість процедури треба витримувати дуже точно.

Але найефективнішою і не дуже трудомісткою схемою підготовки до посіву насіння моркви є їх барботування протягом 24 годин в насиченій киснем воді, а потім протруювання насіння в 2%-ому розчині марганцівки протягом 20 хвилин.

Дуже ефективно обробляти насіння одним з готових стимуляторів росту (на 1 літр води): «Планта» — 1 чайна ложка; «Гумат» натрію або калію — 0,5 чайної ложки; «Фітоспорін» — 1 чайна ложка і т.д ..

А наші прадіди робили все це набагато простіше. Вони насипали насіння в тканинний мішечок і за два тижні до посіву закопували в землю. За день до посіву їх діставали з землі, злегка підсушували і сіяли.

7. Чи можна сіяти замочені насіння в сухий грунт?

Сухе насіння можна сіяти в будь-який грунт, в т.ч. і в сухий, а замочене або пророщене — тільки у вологий. Якщо грунт до посіву підсох, то борозенки треба полити з лійки теплою водою, інакше насіння в сухому грунті просто загине. Замочене насіння у вологому грунті зійде через 9-10 днів.

8. Коли краще сіяти моркву?

Ранні сорти моркви краще висівати з 25 квітня до 1 травня, а середньостиглі — з 1 травня по 10 травня. Більш ранній посів може привести до сильного розтріскування моркви восени. А якщо ви з посівом спізнюєтеся, то насіння потраплять в сухий грунт, дадуть слабкі сходи і такий же урожай.

9. Як зробити в грунті борозенки для посіву?

Перед посівом насіння на грядці нарізають 3-4 борозни. Першу борозну треба робити, відступаючи від краю грядки близько 10 см. Потім нарізають інші борозни з відстанню між ними 15-16 см для ранніх сортів і до 20 см для пізньостиглих сортів.

Робити лопатою в грунті борозенки для посіву насіння не можна. Такі борозенки матимуть різну глибину, тому насіння будуть сходити нерівномірно, що у багатьох молодих рослин відразу викличе відставання в рості. Борозенки краще робити краєм спеціальної дощечки, вдавлюючи її в вирівняний на грядці грунт. При такому посіві насіння буде на одній глибині і зійде одночасно…

Бабушкин сад has written 1695 articles

Leave a Reply