Особливості розведення індиків в домашньому господарстві


Розводити домашню птицю досить вигідно і просто. Але от кури, гуси або качки не здатні забезпечувати настільки великою кількістю м’яса, щоб нагодувати їм численну родину. У такому випадку ідеальним варіантом є індики, вага яких може досягати 20-30 кілограм.

У цих птахів є і багато інших достоїнств, найголовнішим з яких є їх прекрасне дієтичне м’ясо. На сьогоднішній день розведенням індиків почали активно займатися не тільки птахівники-аматори, а й фермери.

Якщо Вам також цікавлять індики як домашня птиця, ми спробуємо якомога детальніше розповісти про переваги і недоліки їх розведення.

І все ж: наскільки просто розводити індиків в домашніх умовах?


Насправді розводити індиків не так вже й просто, оскільки ці птахи досить вибагливі і не так адаптивні в молодому віці, як всі інші домашні пернаті. Тому, нагло брехати і розхвалювати вам цих птахів не будемо, а підійдемо до цього питання абсолютно об’єктивно і опишемо як їх достоїнства при вирощуванні в домашньому господарстві, так і недоліки.

Цікаве відео на тему вирощування та догляду за індиками

Плюси і переваги від розведення індиків

Вигоди від розведення даної птиці звичайно більше, і в першу чергу варто звернути увагу на дуже гарне м’ясо, яке вони дають. Воно відноситься до дієтичних сортів, і приносить дуже багато користі при вживанні:

Індичатина містить в собі дуже низький рівень холестерину, чим не може похвалитися навіть таке доступне куряче м’ясо.

До складу цього м’яса входить велика кількість необхідних людському організму вітамінів, різних амінокислот і мікроелементів.

М’ясо індички засвоюється організмом, рекомендовано до вживання в їжу при різних ускладненнях і проблемах функціонування шлунково-кишкового тракту, не викликає алергічних реакцій.

Не варто забувати і про корисність печінки індиків, яка може поповнити ваш організм фолієвою кислотою і вітамінами, які відносяться до групи К.

Індичатина рекомендується до вживання вагітним жінкам, маленьким дітям. Вважається, що вона здатна повертати сили після тривалого і дуже інтенсивного фізичної праці, позитивно впливає на нервову систему людини, позбавляє від безсоння.

Також, не варто забувати, що індички відкладають яйця, які за розмірами значно перевершують курячі. Випереджають вони курячі і за смаковими якостями і є дієтичними. Попереду яєць індички стоять тільки перепелині і яйця цесарок. Однак такої інтенсивної яйценоскості, як кури, описуваний птах не має.

Індики - прикраса любого двору

Якщо Ви хочете забезпечувати індичатиною виключно свою сім’ю, то звичайно не так клопітно буде просто час від часу купувати це м’ясо.

Але все ж, покупне м’ясо не завжди якісне, та й ви ніколи не зможете дізнатися, чим саме годували і кололи птицю на фермі. Тим більше, що створити власну ферму в домашніх умовах теж цілком реально.

Досвідчені птахівники стверджують, що розведення індиків не тільки дуже швидко окупається, а й починає приносити істотний прибуток. Адже якщо здійснювати продаж домашнього м’яса індички, то цінується воно буде набагато вище не тільки з причини своїх істотних переваг, але і у зв’язку з дуже низькою пропозицією такого товару на ринку.

Не варто забувати, що індички ще й дуже швидко ростуть, інтенсивно набираючи при цьому живу вагу. Адже в структурі тіла індички близько 60% всієї маси становить м’язова маса, тобто — найважливіше дієтичне біле м’ясо, про корисні властивості якого ми вже згадували.

Якщо займатися розведенням індиків для отримання прибутку, то справа ця вигідна ще й тим, що крім м’яса реалізації підлягають яйця, молоді та маленькі індюшата, пух і пір’я.

А ось у догляді ці птахи досить таки не вибагливі. Потрібна кількість їжі, свіжа вода і достатня кількість простору в пташнику — це саме головні і практично єдині вимоги до умов, які необхідно забезпечити птахам.

Складнощі, з якими пов’язаний процес вирощування та розведення індиків

Не дивлячись на те, що дорослі особини цих домашніх птахів не вимагають до себе багато уваги, про маленьких індичат цього не сказати не можна. У цьому віці вони дуже ніжні і сприйнятливі до різних джерел зовнішнього впливу.

Невідповідне харчування, занадто низькі або високі температурні умови, неправильні умови утримання в більшості випадків призводять до смерті значної частини молодняка.

Тому, щоб не допустити їх загибелі, варто врахувати наступне:

 • Відразу після появи на світ індичат слід утримувати в приміщенні з температурою 33ºС, і так протягом 5 днів. Після цього і до 10-того дня її слід знизити до 27 ºС, а з 11-го — до 23 ºС.
 • Вважається, що світлим індичатам необхідно набагато більше тепла, ніж тим, які мають темне оперення.
 • Не можна молодняк піддавати перепадам температур.
 • Якщо індичат висиділа квочка, то в пташнику достатньо забезпечити температуру в 23 ºС, решту вона забезпечить самостійно.
 • Поки маленькі індичата не досягти віку в 5 тижнів і на їхніх шиях не утворюються шкірні нарости, не допускайте їх контакту з вогкістю, росою та іншими опадами.
 • Важливо не допустити пошкодження дзьобів пташенят, оскільки це гарантовано стає причиною їх загибелі. Кладіть корм на картон, і ні в якому разі не твердий метал.
 • При вирощуванні різних видів птахів не можна утримувати їх пташенят разом, на що дуже негативно реагують індичата — вони можуть захворіти ентерогепатітом. Індичата повільніше розвиваються й адаптуються до зовнішнього середовища, ніж курчата, швидше можуть захворіти, більш різко реагують на зміну приміщення або корму.

Також, їм обов’язково потрібне тепла, чиста і свіжа вода. Ні в якому разі не допускайте, щоб маленькі пташенята занурювалися у воду повністю.

Дуже поширена проблема, яка виникає при догляді за дорослими особинами індичок — це ожиріння. У зв’язку з цим, потрібно бути уважним до раціону птахів, робити його більш дієтичним за рахунок зелені, трав’яного борошна. Зерна потрібно давати менше, змушувати птахів багато рухатися.

Основні вимоги до приміщення для утримання індиків

Напевно, одна з найважливіших умов, яку потрібно виконати ще до того, як ви почали розводити індиків — це створити для них відповідний пташник. Вимог до нього є достатньо, тому кожну з них ми розпишемо детально і зрозуміло навіть початківцям птахівникам.

Який мікроклімат приміщення потрібно забезпечити індичкам: важливі аспекти

Температурні умови і утримання птахів взимку

Про те, яка температура необхідна маленьким індичатам, ми вже згадували. Варто відзначити, що допускати промерзання дорослих птахів також не можна. Тому, в зимовий період часу рекомендується забезпечувати в приміщенні навіть спеціальні обігрівачі, не допускаючи температури нижче, ніж 10ºС.

Якщо це неможливо, то важливо хоча б максимально утеплити пташник, встелити підлогу щільним шаром сухої соломи. А ось в літній час також важливо, щоб птахам не було дуже жарко. Високі температури не тільки негативно впливають на загальне самопочуття птахів, але і є причиною поширення різних захворювань.

Вологість повітря в приміщенні з птахами повинна знаходитися на рівні 65-70%.

Як дуже сухе, так і дуже вологе повітря негативно впливають на функціонування дихальних шляхів індичок, приводять до різних захворювань. Також, при недотриманні необхідної вологості повітря птахи можуть почати втрачати оперення.

Вентиляція пташників для утримання індиків

Також важливий фактор, особливо при утриманні в одному приміщенні великої кількості птахів і в жарку пору року.

У добре вентильованих приміщеннях не розвивається вогкість. Таким чином, при будівництві пташника для індичок не забудьте про спеціальні «витяжки» і вікна, які повинні бути розміщені таким чином, щоб не допускати виникнення протягів.

Освітлювати приміщення для індичок

Штучне освітлення має дуже важливе значення, якщо ви хочете збільшити несучість своїх вихованок. Дуже важливо, щоб світловий день для них тривав майже 14 годин на добу. Тому, в зимовий час лампочки включають з 6 ранку і до того часу, поки не зійде сонце.

Те ж саме роблять і ввечері. Завдяки цьому, несучки швидше линяють, а молодняк швидше досягає статевої зрілості.

Самкам повинно бути комфортно на гнізді

Найголовніше, що потрібно самкам — це гнізда, в які вони зможуть відкладати свої яйця.

Дуже важливо, щоб вони були легкодоступними для індичок і для Вас, тобто, для того щоб забирати з них яйця і прибирати.

Найкраще гнізда розміщувати в затінених місцях, це дозволяє несучкам відчувати себе в більшій безпеці, не хвилюватися.

Також, їх рекомендується розміщувати на висоті 25-30 сантиметрів над підлогою, на задніх сідалах. Допускається, щоб гнізда розміщувалися в кілька ярусів. На 4-5 індичок буде достатньо одного гнізда.

Який простір потрібно самцям індикам?

В цілому, як і самцям, так і самкам потрібно багато простору, ярусні сідала, лази і спеціальні зольно-пісочні ванни. Тобто, птахам потрібно організувати таке приміщення, де вони не тільки могли б просто ночувати і харчуватися, а й вести досить активний спосіб життя.

Зокрема, навіть сідала повинні мати висоту не менше одного метра, розміщуючи їх біля задньої стіни пташника.

Особливо важливе значення мають ванни з піском і золою. Зазначені «інгредієнти» обов’язково повинні бути сухими. Вони засипаються в ящики, які потрібно встановити в приміщенні з індичками. За допомогою подібних ванн птиці позбавляються від різних паразитів.

Чи потрібні індичкам вигули

Вигули для цих птахів дуже важливі, оскільки вони не тільки позитивно відбиваються на здоров’ї птахів, але і полегшують їх утримання.

Індички дуже люблять піші переходи, при чому на досить тривалі відстані. Варто знати, що вони здатні досить швидко бігати, часто злітають на дерева, якщо помічають якусь небезпеку. З цієї причини, даному виду домашньої птиці варто відвести під місце для прогулянок як мінімум весь двір.

Але, в цьому випадку існує небезпека, що вони покинуть двір, перелетівши через невисоку огорожу, а там можуть піддатися нападу інших тварин. У цьому випадку краще споруджувати великі вольєри з огорожею-сіткою.

Прогулянки цінні не тільки для дорослих особин, але і для молодняка. Цінність вигулів полягає в тому, що вони дозволяють птахам самостійно знаходити корм, роблячи свій раціон більш різноманітним. Важливо, щоб у місцях вигулу було багато рослинності, кущів і дерев, в тіні яких індички могли б сховатися від спеки.

При наявності природних ванн з піском, відпаде потреба встановлювати їх в пташниках.

Раціон для правильного і повноцінного росту індичок

Зазвичай самим головним інгредієнтом раціону індиків є комбікорм, який можна давати птахам практично з самого народження.

Також, маленьких індичат дуже важливо забезпечувати вареними яйцями і кисломолочними продуктами. Крім цього, індички дуже вимогливі до вітамінів і мікроелементів, які потрібні їм для росту і підтримки імунітету. З цієї причини, разом з комбікормом їм слід давати:

 • Кукурудзяні і пшеничні зерна.
 • Шрот з соняшнику.
 • Кормові дріжджі.
 • Кісткова, рибна і трав’яна мука.
 • Крейда, черепашки і вапняк.
 • Кухонна сіль.

Також, не можна забувати і про те, що таким птахам як індички, потрібна велика кількість води. Найголовніше, щоб вона завжди була свіжою і чистою. Для маленьких індичат воду варто також трохи підігрівати.

Дуже важливо, щоб як годівниці, так і поїлки утримувались в постійній чистоті, оскільки вони можуть стати джерелом розповсюдження захворювань.

Також, до годівниць і напувалок є такі вимоги:

Особливості годівниць для пташника з індичками практично нічим не відрізняються від особливостей годівниць для курей. Це можуть ті ж корита або жолоби, тільки важливо щоб вони знаходилися на зручній для птахів висоті. Повністю засипати їжею годівниці не можна — всю їжу птиця повинні з’їдати за один раз.

Поїлки також важливо розміщувати на висоті росту індичок, тобто, на рівні їх шиї. Важливо, щоб птахи не могли самостійно перевернути їх і розлити воду.

Варіанти отримання молодого покоління індиків: використання інкубаторів при розведенні індиків та квочки.

Обидва наведені варіанти розмноження цих птахів є однаково успішними, але і в першому і в другому випадку є свої недоліки і переваги.

При використанні інкубатора є можливим одночасне виведення великої кількості молодняку. При чому, виводимість забезпечується практично 100%-ва. Однак, в такому випадку у маленьких індичат не буде квочки, яка б за ними доглядала, і щоб молоде покоління не вимерло вам доведеться досить сильно попотіти.

Самі індички є досить хорошими квочками, хоча звичайно велику роль у цьому відіграє їх порода. В середньому одна самка здатна висидіти 16 яєць, хоча досить часто буває, що не з усіх вилуплюються пташенята.

Таким чином, наглядати за молодим поколінням доведеться набагато менше. Проте, для отримання великої кількості індичат обов’язково потрібно мати і велику кількість андичок. Можна зробити висновок, що інкубатори найкраще використовувати при промисловому розведенні індиків, а от для себе цілком буде достатньо і 2-3 індички.

Догляд за індиками: важливі аспекти

В цілому, вище ми вже описали найголовніші умови, які потрібні індичкам для гарного росту і набору живої маси. При їх повному виконанні більше ніяких складнощів у догляді виникати практично не буде. Але все ж, ні в якому разі не варто забувати про те, що:

 • Індичкам дуже важливо забезпечувати чистоту, при чому, як в пташниках, так і на місцях вигулів. Обов’язково проводите дезінфекцію приміщення для утримання цих птахів, якщо там раніше утримувалися кури або інші види птахів.
 • Враховуйте всі умови мікроклімату пташника, щоб не допустити розвитку хвороб. Уважно стежте за станом кожної особини, оскільки існує багато заразних хвороб, які можуть стати причиною загибелі цілого стада ваших вихованців.
 • Годувати індичок важливо в один і той же час. Така формальність допомагає зберігати стадо птахів, і підвищують швидкість набору ними живої маси. Також, хоча б раз на тиждень потрібно дуже ретельно чистити годівниці та поїлки.
Коментарі до статті: “Особливості розведення індиків в домашньому господарстві

 1. Федів висловив (-ла) думку:

  Скажіть будь-ласка фахівці, мої індики зараз при нічній температурі близько 0, хочуть ночувати на вулиці, чи варто їх заганяти в пташник, чи хай собі ночують на дворі. Тобто при якій температурі нічній можна залишати індиків ночувати на вулиці, в мене вони живуть в загородженому вольєрі.

 2. Ната висловив (-ла) думку:

  Я би не радила залишати на ніч індиків ночувати на дворі близько 0 ° С. Їм то нічого не станеться, але зайва енергія буде йти на підтримання температури тіла, тобто збільшиться потреба у кормах, та й при постійному переохолодженні імунітет птиці буде падати, взагалі така температура некомфортна для домашньої птиці, включаючи і індиків, але, жити будуть і нічого їм не станеться.

 3. Влад висловив (-ла) думку:

  моїм індичатам вже 2 місяці
  video 2016 04 26 12 15 24 1

Поділитись своєю думкою

Ваша елктронна адреса не буде публікуватись.