Помідори безрозсадним способом

Колись ця технологія була досить популярною. З часом вона практично зникла з практики.

Причин тому кілька. Проводячи посів у поле, доводиться очікувати сходів після закінчення загрози заморозків (приблизно, 3 декада травня). Рослинам, навіть ранніх сортів, потрібно не менше 100-110 днів, щоб дати плоди. А це вже кінець серпня – початок вересня, коли ціна на плоди помідора найнижча. Зрозуміло, що виграш 2-х місяців при розсадному способі (коли плоди отримаємо в липні) куди вигідніше, а при використанні плівкових теплиць — навіть у травні-червні — забезпечить значно вищу рентабельність. Сходи не в змозі конкурувати з бур’янами, які особливо тиснули при поливах дощуванням або після кожного дощу, не давав прокультивувати трактором міжряддя. Нарешті, розтягування вегетаційного періоду (при висаджуванні розсади куди менше) збільшувало ризик грибних хвороб і шкідників. Особливо при дощуванні, яке особливо важливо для проростання насіння і сходів. На жаль, воно поступово стало неможливим (зрошувальна система давно розбита і порізана на метал), якість води продовжує погіршуватися.

Разом з тим безрозсадний спосіб мав і переваги. Це менші витрати праці (відпадали витрати на розсаду) і більш розвинена (не ушкоджена при пікіровці) коренева система. Але з часом і вони перестали бути такими. У першому випадку низька ціна реалізації не компенсувала економію на розсаді. Та й сівалками точного висіву в колгоспах (і того, що від них залишилося) були проблеми. Посів звичайною сівалкою вимагав проріджування, які обертаються витратами на паливно-мастильні матеріали, не кажучи вже про дороге насіння сучасних фірм (а не дешевих «Сортнасіннєовоч»). Або навпаки — хоч і виставлена оптимальна густота, але схожість призводила до того, що доводилося підсаджувати розсадою.

У другому — з приходом сучасних методів вирощування розсади коренева система повністю зберігається, зменшуються витрати праці, що нівелювало економію на розсаді. Один час, коли настільки дешеві помідори в сезон відправляли на переробку. Так ще й від багатьох заводів на початку 90-х нічого не залишилося, що знову ж зіграло проти пізніх помідорів. Може, і не було б сенсу писати цю статтю, якби останнім часом для цієї технології не з’явилися новинки.

Вдихнули життя. Поява агроволокна, крапельного зрошення, іноземних сівалок точного висіву і томатозбиральних комбайнів дещо змінило ситуацію. Спанбонд дозволить виграти час, отримати урожай раніше, а значить — дорожче продати. Полив через крапельниці зменшує ризик грибних захворювань і дає можливість по них подати пестициди замість обприскувань. Дражируване, оброблене насіння забезпечать високу схожість. А сорти для переробки спеціально орієнтовані для машинного збирання та виробництва певного виду консервної продукції — аджик, кетчупів, квасолі та рибної продукції в томатному соусі, яких потребують нові консервні заводи, оснащені за міжнародними стандартами. Все це сприяло поверненню безрозсадного способу.

Посів. Для краплинного зрошення вибирають стрічковий спосіб, в основному дворядний: (50 + 90) х30 або (60 + 120) х20 см. Але можливо і більшу кількість рядів у стрічці. Норма висіву індетермінантних сортів — 2,5-3, а детермінантних — 3-4 кг / га. Глибина загортання — 2-2,5 см. Це забезпечить густоту 55-70 тис. / Га. З вітчизняних сівалок найкраще зарекомендувала себе навісна — СУПО-9 (універсальна пневматична овочева з 9-ма посівними секціями), що агрегатуються з тракторами типу МТЗ-80. Вона забезпечує точний посів пунктирним способом. Її можна комбінувати з розмотуванням крапельних стрічок, прикочуванням (комбінований агрегат — АПО-5,4), внесенням суперфосфату. Агроволокном можна накрити і пізніше вручну.

Якщо кому не до душі вітчизняні агрегати, зверніться до імпортних. Наприклад, універсальної пневматичної «Ферабокс» Вітебського заводу, виготовленої за ліцензією італійської фірми «Mascar». Вона відразу полюбилася в Росії за відсутність вібрації при роботі навіть на важких грунтах, надійність і компактність. Або навіть посівним комплексам (скажімо, марки «Hatzenbichler»), нарізують гребені з одночасним внесенням гербіцидів і добрив з посівом і коткуванням, здатним сіяти навіть по стерні і необробленому грунті. Гребені необхідні, якщо хочеться виграти час і сіяти в недостатньо прогрітий ґрунт.

Вибір сорту. Велику популярність завоювали детермінантні сорти: Аміко F1, Солероссо F1, Вулкан F1 — фірми «Nunhems». Ріо Фуєго, Ріо Гранде, CXD 252 F1 (для заморожування) та ін. — Фірми «Lark Seeds». Форсаж F1 і Багіра F1 — фірми «Clause» і ряд інших. Головне — орієнтуватися на придатність до комбайнового збирання (якщо ви не маєте наміру збирати руками) і вибирати рекомендовані для переробки (Тобто, як бачимо, і для певних її видів, наприклад, для заморозки).

Після сходів. Щоб бур’яни не заглушили сходи, доведеться застосовувати хімічні прополки. Рекомендована бакова суміш — зенкор і фюзилад форте. Вивчається мульчування, але в наших умовах воно реально тирсою на невеликих площах. Ще одна проблема безрозсадних томатів — для них потрібні поливи теплою водою. Якщо ви берете її з свердловини, в насосної станції вона явно не встигне прогрітися. І ще — навесні в непрогрітому грунті елементи живлення засвоюються повільно, корені розвиваються погано. Подбайте про захист від чорної ніжки (триходермин через крапельниці) і її стимулюванні (препарат «Радіфарм»). Залишається рихлити міжряддя і боротися з хворобами та шкідниками. Звичайно, найбільш шкідливою є фітофтора. Проти неї цілий спектр препаратів. З найбільш відомих – «Інфініто», «Тату», «Ридоміл Голд», «Квадріс», з’явився новий — «Консенто», біопрепарат «Фітоспорін». З другого боку докучає попелиця, колорадський жук. Проти першого ефективний біопрепарат «Вертіціллін», проти другого — «Актофіт». Зверніть увагу — лише біопрепарати (хімії і так багато).

Прибирання. За 2 тижні до збирання рекомендують припинити поливи. Досить відомі комбайни марки «Pomac Cosmo», спочатку скошують бадилля, а потім відокремлюють плоди шляхом пропуску через відповідну установку. Томати на спеціальному транспортері проходять сортування за допомогою фотоелементів і вивантажуються транспорт з бортами висотою до 3,5 м. Ручне прибирання проводиться раз на 2-3 дні.

Бабушкин сад has written 1695 articles

Leave a Reply