Як можна використовувати яєчну шкаралупу

Оскільки в шкаралупі є солі фосфору, кальцію і магнію, білки, жири, вуглеводи, органічні речовини, а також амінокислоти та ін., то це зумовлює використання шкаралупи, насамперед, як дуже цінного добрива на самих різних грунтах і для самих різних культур. Застосовувати шкаралупу при цьому можна як у вигляді подрібненої яєчної шкаралупи, так і у вигляді водного розчину з настою шкаралупи.

* Завдяки наявності кальцію і фосфору, яєчна шкаралупа служить досить хорошим засобом, що знижує кислотність грунтів, що досить важливо для ділянок з надлишком торфу. Вносити шкаралупу можна під час перекопування ґрунту навесні і восени, під час розпушування міжрядь, а також при посадці насіння в рядки. При цьому використовувати добриво слід раціонально. Куди і в якій кількості внесена шкаралупа, бажано записувати. Тільки так можна оцінити ефективність її застосування.

* Згідно особистого досвіду, на добавку яєчної шкаралупи добре відгукуються огірки, морква, буряк, а також капуста, бруква, ріпа та ін. Добре впливає яєчна шкаралупа на деякі плодові культури: обліпиху, вишню, черешню, сливу і ін. Кілька слабкіше реагують на неї помідори, кабачки, редис. Не слід вносити яєчну шкаралупу лише під картоплю та щавель, оскільки вони добре ростуть на кислих грунтах.

* Для отримання настою шкаралупу спочатку складають у скляну ємність, заливають її окропом і настоюють 7-10 днів, періодично помішуючи. Співвідношення шкаралупи і води при цьому становить 1: 5, причому ємність для настою повинна бути щільно закрита. Через 7-10 днів настій проціджують, при необхідності зберігають у підвалі або льосі, перед використанням настій розводять у теплій воді в співвідношенні 1: 7 і отриманим розчином підгодовують, як розсаду, так і найбільш примхливі дорослі рослини.
Особливо хороші результати досягнуті при підгодівлі розсади помідорів, перцю і капусти. Розсаду помідорів спочатку підгодовують через 5-6 днів після пікіровки, а потім кожні 2 тижні до її висадки в грунт. Першу підгодівлю перцю проводять після появи другого справжнього листочка, а потім, як і в попередньому випадку, повторюють через кожні 2 тижні. При вирощуванні розсади капусти підгодівлі яєчним розчином роблять після появи кожного нового листочка, починаючи з другого.

* Яєчну шкаралупу можна застосовувати як розсаді ємності. Правда, щоб мати максимально можливу за розміром і цільну шкаралупу, потрібно і максимальна обережність, при приготуванні омлету або яєчні. Зате до весни можна мати неабиякий запас «заготовок» для такої тари. Перед застосуванням цієї тари на відстані 2 см від цілого кінця в дні шкаралупи роблять голкою 2-3 отвори, заповнюють шкаралупу потрібною поживною сумішшю, по центру зверху висівають насіння, присипаючи тією ж сумішшю до рівня близько 1 см від краю шкаралупи з тим, щоб після появи сходів можна було підсипати суміш.

* Наповнені ємності поміщають або в тару для зберігання яєць, або в ящики із землею, злегка заглиблюючи для стійкості. Розсаду при цьому вирощують звичайним способом, але поливають частіше, за допомогою чайної ложки. Підгодовувати розсаду не треба зовсім (можна робити рідкісні підгодівлі). Висаджуючи розсаду в грунт, шкаралупу обережно розламують, не пошкоджуючи коріння, і рясно поливають. Іноді такий спосіб вирощування розсади є лише початковим, а потім її пересаджують для дорощування в ємності більшого об’єму.
Наприклад, садівник-любитель Н. Звягінцева вирощує таким способом селеру і цибулю-порей, а відомий садівник-любитель Н. Корнієнко — «діток» гладіолусів. Вони відзначають, що розсада і «дітки» прекрасно ростуть, швидко досягаючи посадкових розмірів, а після висадки в грунт добре приживаються і розвиваються.

* Крім того, яєчну шкаралупу застосовують для боротьби зі шкідниками овочевих культур. Відомі два методи. Один з них, який застосовує С. Непогодєвий, полягає в тому, що шкаралупу з діркою на кінці надягають на кілочки, вбиті уздовж міжрядь капустяної грядки. В результаті їй вдається ефективно захищати капусту від таких шкідників, як білявка, совка та інших. Згідно з іншим методом, застосовуваним Л. Ржевською, подрібнену шкаралупу розкидають на городі по краях грядок, де концентруються слимаки, які поранивши себе частинками шкаралупи, не можуть переміщатися і гинуть.

* На закінчення не можна не згадати про вживання яєчної шкарлупи в їжу, запропонованому доктором М. Саранцевим і полягає в застосуванні порошку яєчної шкаралупи для усунення крихкості кісток і профілактики карієсу зубів. Так як наша їжа дуже бідна кремнієм, кальцієм і молібденом, які в надлишку містяться в шкаралупі, для збільшення міцності кісток і зубів рекомендується застосовувати порошок яєчної шкаралупи щодня за сніданком від 1,5 до 3 г залежно від віку.

Бабушкин сад has written 1695 articles

Leave a Reply