Рослини довгого та короткого дня

Ще в середині ХІХ ст. вчені звернули увагу на неоднакову реакцію рослин на тривалість світлого і темного періоду року. Провели відповідні дослідження цього процесу і вже наприкінці століття було зроблено перші спроби використання їхніх результатів у процесі вирощування рослин. Встановлено, що, штучно регулюючи тривалість дня, можна вирощувати найрізноманітніші рослини — від водоростей до вищих квіткових у різних кліматичних умовах.
Що ж таке рослини довгого або короткого дня? Спробуємо розібратися в цьому питанні, починаючи з географії.

Як відомо, тривалість дня змінюється залежно від сезону та географічної широти. У південних регіонах вона становить 10—14 год. на добу, а в полярних — змінюється від 0 до 24 год. Найбільша тривалість дня буває влітку (26 червня), найменша — взимку (23 грудня), але незалежно від географічної широти вона більша 12 год. з 18 березня і менша 12 год. — з 25 вересня.
Рослини по-різному реагують на тривалість дня. Одні пристосовані до короткого дня, інші — до довгого, є також і нейтральні.

Рослини короткого дня — це гарбуз, перець, баклажани, квасоля, овочева кукурудза та інші. Вони потрапили до нас з південних районів, де тривалість дня становить 10—14 год. Тому в умовах довгого дня у них затримується цвітіння, але наростає більше вегетативної маси.

Рослини довгого дня — салат, шпинат, капуста, цибуля, щавель, кріп, редиска, ріпа. Вони, навпаки, швидше розвиваються у довгому фотоперіоді (18—24 год.). Зменшення світлового періоду до 10—12 год. затримує розвиток рослин і настання фаз стеблування та цвітіння.

Яке ж практичне значення має реакція рослин на тривалість світлого періоду? Під час вирощування в захищеному грунті в рослин довгого дня в січні, лютому і частково в березні, а восени — з середини жовтня спостерігається витягування стебла і неможливо отримати якісну продукцію. Тому вирощування цих рослин у таких умовах потребує досвічування.

Рослини з нейтральною реакцією на тривалість дня (кавун, лобода садова, деякі сорти гороху, овочевої квасолі, помідорів) не реагують на додаткове освітлення, тобто збільшення тривалості дня майже не впливає на темпи їхнього розвитку.

Селекціонери створили багато сортів з різною реакцією на тривалість дня, наприклад салати, серед яких є довгоденні, короткоденні та нейтральні сорти.

Знання про реакцію рослин на тривалість дня необхідні для вирощування рослин у зимовий період у захищеному грунті, а також для визначення напряму вирощування овочів: на зелену масу, розсаду чи на насіння, з метою встановлення оптимальних строків сівби тощо.

У квітникарстві використання додаткового освітлення дає змогу забезпечити вигонку рослин у будь-який період року, а в селекції — цілорічну роботу з одержання насіння, що прискорить виведення нових сортів.

Н.М.Смілянець, канд. біол. наук

Бабушкин сад has written 1695 articles

Leave a Reply