Чому не цвіте орхідея і як переконати її випустити нову стрілку?


Усипані бутонами орхідеї не рідкість для квіткового магазину. Але домогтися повторного цвітіння (нехай і не настільки рясного) в домашніх умовах буває досить непросто. Який же потрібен догляд епіфітам, щоб вони регулярно формували бутони?

Тенденція дарувати орхідеї в горщику замість традиційного букета поступово слабшає. Але і без цього практично в кожному будинку є мінімум одна тропічна рослина (наприклад, Фаленопсис, Ванда, Дендробіум, Цимбідіум і ін.). Кому-то вдалося подружитися з примхливими епіфітами і домогтися мало не безперервного цвітіння. Хтось радий і 3-4 квіткам на самотній стрілці. А кому-то і зовсім доводиться з року в рік спостерігати лише жилаві листя та повітряні коріння.

Чому не цвіте орхідея: пошук причини

Існує досить багато потенційних причин, чому орхідея не цвіте. Своєчасно виявивши і усунувши проблему, ви допоможете своїй улюблениці знову випустити стрілку і сформувати бутони.

Занадто молода рослина

Перше цвітіння у орхідей відбувається у віці від 1,5 до 3 років. Тому якщо ви вирощуєте тропічну красуню з дітки, запасіться терпінням. Але буває і так, що епіфіт ще занадто молодий, але вже випустив стрілку. Іноді квітконос може зрости навіть з невідділеної дітки. У цьому випадку потрібно обов’язково обломити стрілку, так як передчасне цвітіння виснажить або навіть погубить рослину.


Чому не цвіте орхідея: пошук причини

Чому не цвіте орхідея: пошук причини

Хвороби орхідей

Орхідеї уражаються борошнистим червецем, який висмоктує соки з молодих бутонів, що призводить до їх в’янення. Також перешкоджати нормальному розвитку рослини можуть щитівка, білокрилка, кліщі, трипси, нематоди та інші шкідники.

Надлишок добрив

Підгодовувати епіфіти потрібно в період активного вегетативного росту спеціально призначеними для них складами. Універсальні добрива для декоративно-квітучих орхідей не підходять.
Причина, чому орхідея не цвіте, а листя ростуть і з’являються нові повітряні коріння, може бути в надлишку добрив з високим вмістом азоту. Простимулювати формування бутонів у епіфітів допоможуть фосфорні добавки.

Занадто сухе або холодне повітря

Орхідеям потрібне тепле і вологе повітря (в ідеалі близько 25 ° С при вологості 60-80%). Ставити горщик на протягах категорично не можна. Вирішити проблему сухого повітря в сезон опалення допоможе регулярне обприскування або використання зволожувача.
Відносну прохолоду (17-22 ° C) епіфіти переносять легше, ніж посуху і спеку. Наприклад, Фаленопсіс непогано «тримає» квіти при низьких температурах, в той час як в сухому і жаркому приміщенні нерідко скидає бутони і квітки.

Надмірний полив

Поливайте епіфіти рідко, але рясно. Між поливами субстрат і коріння повинні підсихати. Використовуйте м’яку ледь теплу воду. Раз на тиждень можна на 20-30 хвилин, опускати горщик в таз з водою, щоб субстрат добре наситився вологою. При цьому коріння не повинні довго контактувати з водою, щоб не загнити, тому не забувайте зливати з піддона зайву вологу.

Неправильне освітлення

Щоб рости і розвиватися, орхідеям не потрібно багато світла. Але ось пробудити сплячу бруньку без хорошого освітлення складно. При цьому важливо уникати прямих сонячних променів влітку. Світловий день для епіфітів повинен тривати не менше 10 годин. Тому, якщо стрілка з’явилася взимку, використовуйте потужні фітолампи. Розташовуйте джерело світла безпосередньо над рослиною. При цьому стежте, щоб листя не нагрівалися.

У квітучої орхідеї, зокрема у фаленопсіс, різко падає потреба в додатковому освітленні. Рослиною, яке розкрило все бутони, можна сміливо прикрашати найтемніші куточки в квартирі.

Що зробити, щоб орхідеї зацвіли

Якщо ви практично перетворили квартиру в тропічний рай, а епіфіти як і раніше ростуть, дають нове листя і коріння, але ніяк не стрілки, пора задуматися про більш радикальні заходи, як змусити орхідею цвісти в домашніх умовах. Часто можна почути, що не потрібно здувати пилинки з примхливої рослини. Набагато ефективніше створити для неї справжній стрес. І ось як це можна зробити.

Що зробити, щоб орхідеї зацвіли

Що зробити, щоб орхідеї зацвіли

Різко скоротити полив

Цей спосіб підійде для фаленопсісу і інших моноподіальних (з одною точкою зростання) орхідей, які не відчувають гострої потреби в періоді спокою. Тимчасова посуха допоможе розбудити сплячі бруньки навіть за умови недостатнього освітлення. Для цього збільшіть інтервали між поливами мінімум в 2 рази, щоб субстрат і коріння повністю висихали. Від обприскування, внесення добрив і біостимуляторів також на час відмовтеся. Подібний режим витримуйте 1-2 місяці, а потім повертайтеся до колишньої схеми поливу.

Створити перепад температури

Орхідею можна залишити в прохолодному місці на пару тижнів або протягом цього ж періоду щодня виносити на ніч на балкон. Різниця між денними і нічними температурами повинна становити близько 6 ° С. При цьому стовпчик термометра не повинен опускатися нижче 16 ° С.

Якщо не хочете возитися з примхливою орхідеєю, вираховуючи дні між поливами і регулярно звірятися з показниками термометра, просто поставте горщик в прохолодне темне місце, наприклад, в льох або комору. Але не забудьте через пару тижнів повернути квітку із заслання.

Простимулювати добривами

Стимулятором викиду бутонів є калієві і фосфорні добавки. Прискорити цвітіння при наявності нового або старого квітконоса можна за допомогою цитокінінової пасти. Для цього знайдіть бруньку і оголіть її, зробивши акуратний надріз і знявши верхню лусочку. На ділянку що відкрилася нанесіть рівномірним шаром трохи пасти.

Викупати під «гарячим душем»

На форумах можна зустріти і ще одну порада на тему, що робити, щоб цвіли орхідеї, — «гарячий душ». Спочатку рослину рекомендують полити звичайним чином, а через 30 хвилин перемістити горщик під струмені гарячої води і облити весь епіфіт. Приймати душ орхідея повинна не довше 1 хвилини, щоб не обпалити коріння і листя. Після процедури припиніть полив і обприскування на 2 тижні. Іноді все це дає результат. Однак ризик загубити рослину також великий.

Якщо все-таки вирішили ризикнути і облити орхідеї окропом, майте на увазі, що «окріп» повинен бути не гаряче 35-37 ° С. Крім того, є види орхідей, яким така процедура категорично протипоказана, наприклад, Камбрія, Черевички, Мільтонія і т.д.

«Можна» і «не можна» під час цвітіння

Якщо у вас вийшло зробити так, щоб орхідеї зацвіли або хоча б випустили стрілки, не думайте, що тепер можна просто милуватися тропічною квіткою і нічого не робити. Обов’язково дотримуйтесь наших порад, щоб цвітіння тривало як можна довше:

  • вчасно видаляйте зів’ялі квіти,
  • підв’язуйте стрілки, щоб вони не зламалися,
  • забезпечте довгий світловий день.

Також варто знати, чого не можна робити з орхідеєю в період бутонізації та цвітіння.

Що не можна робити коли орхідея цвіте

Що не можна робити коли орхідея цвіте

Не можна переносити горщик з місця на місце. У природі квіти завжди ростуть на одному і тому ж місці, тому будь-яке переміщення для них — стрес. Якщо необхідно тимчасово переставити горщик, постарайтеся повернути його на місце так, щоб він виявився в колишньому положенні.
Не можна обприскувати квітки. Тривале перебування крапель води на квітках може спровокувати появу плям, а також скидання бутонів. Крім того з листя краплі можуть стікати в пазухи або серцевину розетки, викликаючи загнивання. Використовуйте тільки пульверизатор, який може утворювати так звану водний пил, і обприскуйте рослина здалеку.

Не можна різко міняти умови утримання. При транспортуванні з магазину особливо в зимовий час орхідея відчуває сильний стрес. Це може привести до того, що вона скине бутони або квітки.

Не можна ставити горщик поруч з фруктовою корзиною або букетом. Стиглі фрукти виділяють етилен, який сприяє швидкому дозріванню бутонів і сприяє старінню квіток. Тому таке сусідство може призвести до стрімкого відцвітання орхідеї або скидання квіток і бутонів. Аналогічний результат дає залишена поруч з вазу з пов’явшим букетом.

Не можна вносити добрива. Після появи квітконоса добрива зазвичай вже не вносять. Якщо ж і роблять це, то відповідно до інструкції, але не частіше 2-х разів на тиждень. Однак після розкриття першої квітки (а краще до цього моменту), підгодівлю слід припинити повністю. В іншому випадку це може перервати цвітіння і змусити рослину скинути бутони.

Догляд за орхідеєю після цвітіння

Коли орхідея перестала цвісти, не поспішайте зрізати квітконос. По-перше, через деякий час на ньому можуть прокинутися сплячі бруньки. По-друге, на квітконосах є зростаючий кінчик. Якщо він залишається зеленим, є всі шанси, що він продовжить рости і на ньому з’являться нові бутони. Відбутися це може в процесі цвітіння або через 1-3 місяці після опадання квіток. Імовірність, що кінчик квітконосу так і не піде в зростання, також є.

Якщо ж кінчик почорнів, пожовк або усох, квітконос можна видаляти — повністю або тільки ту його частину, де були квітки (в місці трохи вище останньої сплячої бруньки). Багато любителів квіток залишають все квітконоси, так як так простіше домогтися повторного цвітіння, адже кожна брунька може утворити бічний квітконос або ж дитинку. Але майте на увазі, що, залишаючи старий квітконос, ви гальмуєте розвиток нових. Адже декоративність орхідеї на новій зі стрілкою набагато вище, ніж якщо бутони з’являться на бічному пагоні.

Догляд за орхідеєю після цвітіння

Догляд за орхідеєю після цвітіння

Якщо квітконос з обрізаним кінчиком почав засихати або жовтіти, його обов’язково видаляють. Залишити слід лише невеликий «пеньок» хоча б з однією брунькою.

Часто зустрічається питання, чи можна пересаджувати квітучу орхідею. Краще цього не робити, так як в цей час орхідея знову ж буде відчувати стрес. Пересадку варто відкласти до того моменту, коли рослина повністю відцвіте. Помістивши епіфіт в новий горщик, на якийсь час залиште його без поливу. Це дозволить рослині швидше акліматизуватися і запобіжить загниванню пошкодженого при пересадці коріння.

Може здатися, що часто квітучі орхідеї — це недосяжна мета. Але це не так. Коли ви зрозумієте, що саме подобається епіфітам, коли навчитеся розпізнавати їх бажання і реагувати на їхні потреби, вони обов’язково віддячать вам численними бутонами.


Інші статті по темі:

Поділитись своєю думкою

Ваша елктронна адреса не буде публікуватись. Required fields are marked *