Підживлення суниці — схема, які добрива використовувати


Садова суниця, всім відома під назвою клубніка — перша солодка ягода на дачних ділянках. Ми з нетерпінням чекаємо, коли дозріють запашні і неймовірно смачні ягоди. А ось чи будуть вони великими, ароматними і солодкими, залежить від догляду за садовою суницею і внесення добрив протягом всього року.

Досвідчені садівники знають, що підгодівля суниці на початку весни впливає на врожай поточного року. Від осінньої підгодівлі залежить урожай майбутнього сезону. Не варто нехтувати і доглядом за насадженнями суниці в літню пору, адже після збору врожаю суницю потрібно продовжувати поливати в достатній кількості, обрізати вуса, прополювати, підживлювати.

Іноді дачники після збору урожаю «забувають» про суницю до осені, адже починається сезон овочів і часу не вистачає. Тим не менше, всі зусилля будуть зведені до нуля, якщо не доглядати за суницею протягом літа.

Зміст статті


Які підживлення потрібні суниці
Класифікація добрив
Мінеральні добрива
Мікродобрива
Органічні добрива
Перше внесення добрив навесні
Друге внесення добрив навесні
Підгодівля суниці влітку
Осіннє внесення органіки для суниці
Популярні рецепти підгодівлі


Як та чим підкормлювати суницю

Як та чим підкормлювати суницю

Які підживлення потрібні суниці

Кількість підживлень суниці садової залежить від того, коли вона була пересаджена. Агротехніки рекомендують пересаджувати суницю кожні 3 — 5 років. Зазвичай ягідник висаджують восени, приблизно у вересні. У випадках аномально спекотної погоди висадку суниці переносять на жовтень. І, навпаки, в холодне літо суницю можна посадити вже в кінці серпня. Осіннє підживлення проводять після пересадки саджанців.
Якщо планується весняна пересадка суниці, підгодівлі суміщають з цією процедурою. Внесення добрив навесні при пересадці роблять непотрібними кореневі підживлення суниці влітку. Поживних речовин вистачить новим насадженням ягіднику на весь вегетаційний період, і наступна підгодівля під корінь знадобиться тільки восени. Проводити можна тільки обприскування з мікроелементами, поєднуючи підживлення і захисні заходи проти шкідників і хвороб.

Суницю підгодовують за наступною схемою:

  • перша підгодівля навесні з появою молодої зелені;
  • друга — весняна, після формування зав’язі;
  • третя підгодівля — влітку, після збору врожаю;
  • четверта підгодівля восени.

Кореневі підживлення чергують з позакореневими. Обприскуємо борною кислотою, мідним купоросом, додаємо йод. Подібні склади є не тільки поживними, але і допомагають захистити садову суницю від шкідників, грибків і гнилі.

Метою першого внесення добрив є усунення дефіциту азоту. Необхідно простимулювати зростання вегетативної маси ягідника.
Друга підгодівля навесні матиме позитивний вплив на кількість зав’язей і смакові якості суниці.
Літнє підживлення необхідне, щоб рослини сформували необхідну кількість квіткових бруньок. Від цього залежить урожай майбутнього сезону.
Осіння підгодівля суниці — обов’язковий етап догляду. За сезон ягідник віддав всі свої запаси поживних речовин на плодоношення, тому необхідно внести добрива, щоб відновити сили кущів суничці.

Класифікація добрив

Отримати смачну суницю в великій кількості без добрив неможливо навіть на родючих чорноземах. Вид добрива вибирається залежно від часу проведення підживлення суниці та типу ґрунту.

Не можна сказати, що садова суниця — вимоглива рослина, однак ця культура любить різноманітність у підживленні, а тому приготуйтеся використовувати і мінеральні добавки, і органічні добрива.

Не забувайте, що садова суниця схильна до різних грибкових захворювань і плодової гнилі. Це означає, що протягом вегетативного сезону ягідник необхідно обприскувати захисними сумішами, які можна поєднати з підгодівлею суниці мікроелементами.

Обробка і підгодівля суниця проводиться використовуючи наступні добрива:

  • органічні — тваринного походження (пташиний послід, коров’як, кінський гній), компости, деревна зола;
  • мінеральні — однокомпонентний і комплексні склади, що містить зазвичай азот, фосфор, калій, може мати розширений склад мікроелементи;
  • мікродобрива — застосовується для обприскувань, містить магній, мідь, бор, йод.

Як і будь-яка іншій культурі, садовій суниці для повноцінного розвитку і плодоношення необхідні азот, фосфор і калій.

Азот важливий навесні, так як відповідає за зелену масу рослин. Однак вносити азотні підживлення потрібно з дотриманням точних дозувань, адже надлишок цього елемента призводить до відсутності зав’язі і, як наслідок, плодів.

Фосфор допомагає засвоєнню азоту і відповідає за розвиток кореневої частини рослини. Особливо важливий фосфор в момент вкорінення молодих саджанців восени і навесні, коли через кореневище суниця отримує всі відсутні після зими поживні елементи.

Калій робить ягідник більш стійким до весняних заморозків, літньої спеки, низьких температур взимку, шкідників та грибкових захворювань.

Мінеральні добрива

Всі три компонента мають різні терміни розкладання в грунті. Азот, наприклад, розкладається швидше калію і фосфору, але має істотний недолік — швидко випаровується з поверхні грунту і також легко вимивається опадами.

Схема підгодівлі суниці мінеральними добривами

Схема підгодівлі суниці мінеральними добривами

Калій і фосфор розкладається повільно. Однак калій більш рухливими фосфору, а тому швидше засвоюється рослинами. З цих причин багато аграріїв використовують не комплексні добрива, а однокомпонентні склади. Калій і фосфор вносять восени, а азот навесні.

Варто пам’ятати!
Суниця (клубніка) не любить хлор, тому хлористий калій і амоній, а також інші добрива з великим вмістом хлору застосовувати при підживленні суниці не можна.

Детальніше про мінеральні добрива.

Азотовмісні

Для поповнення азоту зазвичай проводиться підгодівля суниці сечовиною або аміачною селітрою.
З сечовини легко зробити розчин, яким ягідник проливається в квітні з встановленням стабільної температурою вище + 16 ° С. При більш низьких температурах поживні елементи не засвоюються рослинами, підгодівлі стануть марними.
Для добрива суниці сечовиною беремо 1 ст. ложку (15 г) на 10 літрів води. Вносять 1 раз навесні після очищення ягідника і розпушування під кожен кущ 500 мл розчину. Збільшувати обсяги сечовини не можна, так як це може призвести до втрати цукру в плодах або відсутності формування зав’язі.

Калійні

Щоб наситити грунт калієм використовуємо калієва селітру, хлористий калій, калію сульфат, калімагнезія. Суниця негативно реагує на з’єднання хлору, тому хлористий калій використовують найрідше.
При виборі калійного добрива, пам’ятайте, що в провапнованих грунтах знаходиться велика кількість кальцію і магнію. Ці елементи витісняють калій. У свою чергу, калій збіднює грунт по відношенню до магнію. Тому найкращий вибір стане сульфат калію і калімагнезія.

Фосфорні

Фосфор поповнюється внесенням простого суперфосфату або суперфосфату подвійного, а також амофосу. Ці добрива добре переходять в розчинну форму, а це важливо для молодої суниці, адже саджанці з погано розвиненим корінням погано засвоюють фосфор.
В перший рік вегетації суниці садової суперфосфат вносять під посадку або за тиждень до висадки молодих рослин. На 1 м² знадобиться 30 г суперфосфату, до нього додають близько 15 г калімагнезії або калію сульфату. У наступні роки фосфор вносять один раз за сезон. На важких грунтах показано внесення восени, на легких можна вносити фосфорні підгодівлі навесні.

Добрива комплексні

Можна використовувати комплексні склади мінеральних добавок. Комплексні добрива універсальні, користуватися ними зручніше, не потрібно робити окремі розрахунки по кожному виду підгодівлі. Виробники зазвичай вказують дозування для кожної культури на упаковці. Практика садівників показує, що найкращими є наступні марки комплексних добрив:

«Гера» для садової суниці — містить мікро- та макроелементи, водорозчинний склад, підходить для кореневого підживлення і обприскування;
«НутріФайт» — комплекс для кореневого підживлення, застосовується від шкідників і для профілактики захворювань суниці;
«Растворін» — випускається в рідкій формі, застосовується для всіх видів підгодівлі, містить мікро- та макроелементи;

Добриво для суниці та полуниці Гера 1кг

Добриво для суниці та полуниці Гера 1кг

Мікродобрива

Мікродобрива для суниці містять зазвичай бор і мідь, магній і кальцій, марганець і йод. Щоб зробити ці елементи більш доступними, вносять їх методом обприскування.

Магній

При високих дозах внесення калію норма магнію в грунті значно знижується, тому суниця часто відчуває нестачу елементу, особливо на бідних грунтах. Недолік усувається обприскування магнієм сульфатом по інструкції виробника.

Бор

Обприскування бором є стимулюючою процедурою для формування зав’язі. Бор перешкоджає обпаданню суцвіть, відповідно, впливає на кількість вирощених ягід.
Нестача бору також негативно відбивається на стані кореневої системи, вегетативної маси і формі плоди. Листя стають несиметричними, ягоди деформованими, а коріння перестає розвиватися. Бор є рухомим елементом і швидко засвоюється рослинами при позакореневому підживленні. Дефіцит бору усувається обприскуванням борної кислоти.

Кальцій

Кальцій відповідає за якість плодів, їх щільність і смак. Цей елемент бере участь у формуванні клітковини і процесах метаболізму на клітинному рівні. При дефіциті кальцію ягоди стають водянистими і несолодкими, терміни зберігання коротшим, плоди швидко псуються. Зазвичай недолік кальцію спостерігається на кислих грунтах. Проблема усувається внесенням вапняків і доломіту.

Йод і марганець

Ці елементів виступають в ролі антисептика, успішно борються з грибками і гниллю. До того ж, йод відповідає за імунітет рослин, а марганець необхідний, щоб отримати смачні ягоди з довгими термінами зберігання. Дефіцит марганцю найчастіше спостерігається на дернових, піщаних і супіщаних грунтах. Проблема усувається обприскуванням слабким розчином марганцівки з додаванням йоду.

Органічні добрива

Як би не були хороші мінеральні добавки, садівники все ж віддають перевагу органічним добривам. Давно помічено, що суниця добре відгукується на гній, пташиний послід, перегній, любить мульчу і добре розвивається у випадках, коли застосовувалися сидерати або дріжджі.
Органіка тваринного походження, перегній і сидерати наповнюють грунт комплексом основних елементів NPK, деревну золу використовують на виснажених грунтах при гострій нестачі калію і магнію. Підживлення суниці дріжджами сприяє кращому засвоєнню азоту і знищенню патогенної флори в грунті. Органіка наповнює легкі ґрунти біологічною масою, яку так люблять ягідні культури.

Підживлюючи суницю варто пам’ятати!
Суниця (клубніка) не любить хлор, тому хлористий калій і амоній, а також інші добрива з великим вмістом хлору застосовувати при підживленні суниці не можна.

Перше внесення добрив навесні

Перша весняна підгодівля суниці проводиться після розчищення ділянки, видалення торішнього листя і старих вус, розпушування.
Використовую розведений послід домашньої птиці, склад якого і вплив на рослини схожий із застосуванням повного комплексного добрива.
Для розчину береться 200 г посліду на 10 л води. Розчин настоюється протягом доби в темряві (під кришкою). Проливають складом тільки міжряддя, уникаючи прямого впливу на рослини, щоб не обпекти листя і кореневище. Застосовують пташиний послід 1 раз за сезон, щоб в ґрунті не накопичилося зайвої кількості нітратів.

Друге внесення добрив навесні

Наступне підживлення проводиться з утворенням перших зав’язей. Якщо ви пропустили цей момент, пізніше можна провести підгодівлю суниці під час плодоношення.

Використовують розчин коров’яку, проливаючи ним грядки навколо кущів, намагаючись не потрапляти на зелену масу рослин.
З коров’яку спочатку готується концентрат, який настоюється кілька днів, щоб вийшла сечова кислота. Аміак, який міститься в сечовій кислоті, може обпалити коріння і згубно позначитися на стані рослин.

Для концентрату необхідно наповнити гній десятилітрового відра на чверть і довести об’єм води до повного обсягу. 1 літр концентрату в подальшому розводиться чотирма літрами води. Одержаний розчин витрачають з розрахунку 10л / 1 м².

Підгодівля суниці влітку

Метою літньої підгодівлі суниці є додаткове внесення калію і мікроелементів для утворення максимальної кількості здорових квіткових бруньок. Найчастіше використовують перегній або проводиться підгодівля суниці золою.
250 г перегною розводять в десятилітровому відрі з водою, настоюють добу, іноді перемішуючи. Виходить концентрат, який потрібно розводити для поливу 1: 1 (половина відра концентрату / половина відра води).
Попіл є і підживленням, і захистом від хвороб. Використовувати цей природний продукт можна двома способами — трохи заглибити золу в грунт міжряддя або зробити розчин. Для сухого внесення на 1м знадобиться 100 г золи. У процесі внесення золи можна трохи опилити рослини для захисту від шкідників. Проводити цю процедуру краще при прохолодній, похмурій погоді, щоб не нашкодити суниці. Для настою 100 г золи додають в 10 л води, розмішують і поливають грунт навколо полуничних кущів з розрахунку на 1 м².

Осіннє внесення органіки для суниці

Восени найкраще використовувати коров’як. Його використовують в розведеному вигляді під час пересадки або розкидають по ділянці з розрахунку 3 кг / 1 м². За зиму свіжій гній перепріє і наповнить землю поживними елементами і гумусом. Свіжий курячий послід краще не використовувати. Цей вид органіки більш насичений мінеральними елементами в порівнянні з коров’яком і кінським гноєм.
Коріння і розетки можуть просто згоріти, якщо використовувати послід птиці в свіжому вигляді. При необхідності можна зробити рідкий розчин низької концентрації (не більше 300 г / 10 л) і акуратно пролити їм суницю між рядами. Головне — розчин не повинен потрапити на листя і всередину розетки.
На зиму землю навколо кущів суниці вкривають соломою, опалим листям, подрібненими сидератами. Покривний матеріал природного походження захистить від заморозків і частково перейде в верхні шари грунту у вигляді перегною.

Популярні рецепти підгодівлі

Багаторічний досвід садівників дозволив зібрати унікальні рецепти підгодівлі суниці з використанням органіки і мінеральних добавок. Аграрії вважають за краще робити змішані склади або чергувати внесення органічних добрив і мінеральних підгодівель.

Перша весняна підгодівля — рецепти:

300 г коров’яку настоюють в 10 літрах води 2 дні, далі додають 15 г амонію сульфат, полив по 500 мл на полуничний кущ;
50 г коров’яку розмішують в 10 л води, додають 10 г нітроамофоски, полив по 500 мл на полуничний кущ;
1 кг пекарних дріжджів розвести в 10 л води, настоювати добу, довести обсяг до 20 л, полив по 500 мл на полуничний кущ.

Друга весняна підгодівля — рецепти:

в 10 л води розвести 5 г борної кислоти, додати — 30 крапель аптечного йоду і склянку золи, 500 мл на кущ суниці;
на 10 л води — 2,5 г борної кислоти, половину склянки золи, 2,5 г марганцівки, 15 г сечовини, 500 мл на кущ суниці;
залишками житнього хліба заповнити десятилітрове відро на половину, обсяг ємності довести водою, настоювати 5 — 6 днів в темряві, отриманий концентрат розвести в 2 рази, поливати з розрахунку 0,5 л — 1,0 л на кущ;
1 кг пекарних дріжджів розвести в 10 л води, настоювати добу, довести обсяг водою до 20 л, поливати у розрахунку 0,5 л — 1,0 л на кущ.

Літнє підживлення — рецепти:

на 10 л води — 30 г нітрофоски і 5 г калію сульфат, 0,5 л на кущ;
половину склянки перегною настоюють добу в 10 л води, додають 15 г селітри калійної, поливають 0,5 л навколо куща.

Осіння підгодівля — рецепти:

в 10 л води розводять стакан золи, 30 г калію сульфат і 30 г нітроамофоски, 0,5 л на кущ;
100 г коров’яку настояти 2 дня в 10 л води, додати 30 г суперфосфату простого і склянку золи, 0,5 л на кущ;
100 г коров’яку настояти 2 дня в 10 л води, додати склянку золи, поливати 0,5 л — 1,0 л на кущ.

Як бачите, можна підібрати будь-яку схему підгодівлі суниці — на основі мінеральних добавок, використовувати систему органічної підгодівлі або вибрати змішаний тип добрив. Головне завдання — забезпечити садову суницю повноцінним живленням протягом всього року. Пробуйте, вибирайте кращі народні рецепти і наукову агротехніку для багатого врожаю суниці!


Інші статті по темі:

Один коментар до статті “Підживлення суниці — схема, які добрива використовувати

  1. Аватар Віталіна висловив (-ла) думку:

    Я проти внесення органіки під суницю. По-перше, ми самі не можемо ніяк дізнатися необхідну кількість поживних речовин — сиплемо все на око, по-друге, внесення погано перепрілої органіки може спровокувати появу багатьох захворювань, по-третє, органіка може перегодувати рослину азотом, а нас нітратами. Суниця дуже любить попіл — він містить багато калію і для людей нешкідливий, вносити його краще після плодоношення.

Поділитись своєю думкою

Ваша елктронна адреса не буде публікуватись. Required fields are marked *