Урожай суниці гарантують випробувані сорти


Суниця — це така культура, у якої нові сорти швидко змінюються на ще новіші, а отже, й найкращі. А сортів у суниці дуже багато. Тому у власному саду я проводжу випробування, головним чином, з метою виділення кращих сортів спеціально для умов Київщини з її непростим кліматом. Сорти для свого суничника вибираю після вивчення їх у посадженій у власному саду колекції. Кожний сорт, а у мене їх більше 40, представлений невеликою кількістю рослин, тож і площі великої не потрібно. Але зате на постійне місце висаджую лише сорти, що повністю відповідають сортовим вимогам, і отримую високі врожаї якісних ягід сортів світової селекції. При цьому користуюся основним правилом у вирощуванні суниці: хочеш ягід — видаляй вуса, хочеш вусів — відмовся від ягід.

Сорти суниці значно різняться за строками достигання. Для того, щоб мати тривалий і безперервний урожай свіжих ягід, слід висадити сорти надраннього, раннього, середнього та пізнього строків достигання. А коли ще додати ремонтантні й сорти нейтрального світлового дня, то свіжими ягодами можна буде ласувати до морозів, вирощуючи їх у відкритому ґрунті. Крім того, є сорти, які при бажанні можна вирощувати у теплиці впродовж цілого року, отримуючи прекрасний урожай.

Для власного суничника із групи надранніх сортів я обрала: Валента (Росія), Дарунок учителю (Україна), Йосип Магомет (Україна), Голосіївська рання (Україна), Ольвія (Україна), Зефір (Данія).

Наведу коротку характеристику лише окремих з них.


Дарунок учителю. Селекціонери — сім’я Копанів. Кущ високий, середньооблистнений, урожай стабільний. Ягоди великі, однорідні, правильної конічної форми, червоні, блискучі, масою 35-36 г. М’якуш оранжево-червоний, соковитий, ароматний, гармонійного кисло-солодкого смаку (4,5-5 балів), цукрів містить 7,12-7,46%, органічних кислот 1,02-1,23%, вітаміну С 78-86,4 мг на 100 г сирої маси. Транспортабельність ягід дуже висока.

Ольвія. Селекціонери — сім’я Копанів. Принципово новий сорт ранньої великоплідної суниці Інституту садівництва УААН, одержаний у 1987 році. З 2001 року сорт занесений до Реєстру сортів рослин України. Відзначається високим, стабільним урожаєм, ягоди великі (32-40 г), правильної тупоконічної форми з шийкою, яскраво-червоні, м’якуш червоний, щільний, соковитий, гармонійного кисло-солодкого смаку, з ніжним ароматом (4,25-4,5 бала вміст цукрів 7,74-9,06%, органічних кислот 0,79-0,88%. Транспортабельність ягід дуже висока.

Йосип Магомет. Незаслужено забутий садівниками сорт-трудівник, ягоди якого настільки смачні й ароматні, що дійсно являють собою ласощі!

Всі сорти відзначаються стабільною врожайністю, зимостійкістю в умовах Київщини, стійкі до грибкових захворювань. Для одержання ягід надраннього врожаю на Київщині (з нашою непередбачуваною погодою), в середині травня необхідно на ніч кущі суниці прикривати спанбондом або поліетиленовою плівкою.

Відмінно зарекомендували себе в нашій місцевості і сорти раннього та ранньо-середнього строків достигання. Ягоди цих сортів достигають у червні. Вони великі (30-80 г), смачні, ароматні. Містять 13,4-14,5 цукрів, з них близько 0,5-0,8% глюкози, 0,8-1,1% органічних кислот, 350-750 мг на 100 г вітаміну С. З-поміж сортів є пестуни і трудівники.

До пестунів відношу: Угорський велетень (Угорщина), Маршал Люкс (США), Старкримсон Кінг (США), Хоней (США), Фавета (Франція). Ягоди цих сортів дуже великі, солодкі, незвичайної форми, забарвлення ягід від червоно-оранжевого до темно-вишневого.

Сорти-трудівники: Б — бой (США), Гігант Джорнея (США), Вебеніл (Англія — невибагливі, високоврожайні, відмінний смак (4,5-4.9 бала), ніжний аромат. Вміст цукрів 10,2-14,5%. Стійкі до хвороб та сірої гнилі. Високотранспортабельні.

Окремо хочу відзначити такі сорти. Секвойя (США) — ягоди яскраво-червоні, веретеноподібні, довжина до 5 см, смак відмінний (4,8 бала), вміст цукрів 14%. На ринку користується попитом за незвичайну форму ягід та гармонійний смак. Ельвіра Голландія) — один із найпопулярніших сортів у фермерів Західної Європи. Перші ягоди важать до 60 г, ширококонічної форми, темно-червоного забарвлення, смакові якості — 4,9 бала. Навіть у затінку сорт дає відмінний врожай. (Придатний для вирощування в садку і на північних схилах). Троїцька (Росія) — достигає на свято «Трійці». Сорт більш вибагливий — загущення та притінення не витримує. Садити слід з площею живлення 40 х 60 см. Краще застосовувати однострічкове або квадратно-гніздове садіння. Кущі дуже могутні. Ягоди конічної форми, красиві, дуже великі, смак десертний з ніжним ароматом.

У багатьох садівників зараз на слуху, а в декого з них — уже і в садах з’явилися шедеври суничного мистецтва української та світової селекції середнього й пізнього строків достигання.

Ці сорти дуже врожайні, стійкі до шкідників, сірої гнилі, посухо- та морозостійкі. Ягоди цих сортів великі і дуже великі (60-130 г). Для досягнення найкращих показників необхідно застосовувати сучасну агротехніку вирощування суниці, біологічні засоби захисту, крапельне зрошення з внесенням комплексних мінеральних добрив під кущ. До таких відношу сорти: Еліта (Україна), Істок (Україна), Кармен (Чехія), Кардинал (США), Ерос (Англія), Великобританія (Англія), Гігантелла Максим (Голландія). Луна (Канада), Фракунда (Україна), Шотландська крапелька (Англія), Чомора Турусі (Японія).

Кілька слів про окремі з них. Кардинал — кущ могутній, з великим темно-зеленим листям Ягоди великі (по-чй над 60 г), тем-ю-черво- веретеноподюн з відкритою шишкою, щільні. Смак — 4,8-4,9 бала. Транспортабельність дуже висока. Сорт здатний за покращеної агротехніки давати другий осінній врожай на молодих розетках.

Ерос — кущ могутній, з великими зеленими листками. Ягоди великі (понад 80 г), абрикосово-червоного забарвлення, з блиском, класичної форми, щільні, м’якуш соковитий, кисло-солодкий, смак 4,7 бала. Транспортабельність добра. Сорт відносно стійкий до сірої гнилі. Дуже позитивно реагує на покращення агротехніки. Дуже перспективний на території України.

Шотландська крапелька — високопродуктивний сорт, використовується з комерційною метою. Ягоди веретеноподібної форми з шийкою. Інтенсивно-малинового забарвлення. Смакові якості — 5 балів. Зберігається більше трьох діб.

Особливої уваги заслуговують сорти ремонтантного, нейтрального світлового дня. У ремонтантних сортів суниці впродовж літа зазвичай формуються два врожаї: порівняно невеликий на початку літа і основний — наприкінці літа. Трохи ягід можна зібрати між першим і другим врожаями. У багатьох сортів можливе багаторазове повноцінне плодоношення впродовж літа.

До ремонтантних сортів відносяться: Женева (США), Проф’южен (Франція), Гора Еверест, Клеттерстар (Голландія), Роздергіш (Німеччина), Сельва (США), Сьюпрім (Франція). Коротко про окремі з них.

Женева — ягоди великі (до 40 г), округлої форми, темно-червоні з «лакованою» поверхнею, із запахом лісової суниці. Друге плодоношення починається з другої половини літа і триває до приморозків. Дворічні кущі утворюють мало розеток.

Проф’южен — плодоносить безперервно впродовж усього вегетаційного періоду. Ягоди конічної форми, найбільші 50 г, середні 20-30 г, ароматні, доброго смаку. Дворічний кущ вусів не утворює.

Гора Еверест — один із найпривабливіших ремонтантних сортів, дуже врожайний, потребує ретельного догляду. Кущі низькорослі, розлогі, добре зимують під сніговим покривом. Ягоди блискучі, світло-червоні, з соковитим м’якушем, доброго смаку, ароматні. Маса ягоди сягає З0 г і більше. Уже в перший рік рослини дають вуса, а вкорінені розетки відразу починають плодоносити. Вуса можна розміщувати по вертикалі, прикріплюючи до шпалери.

Такі сорти, як Іскушеніє, Диво Лихоносова (Росія), Королева Єлизавета, Тристар (Англія) спеціалісти виділяють в окрему групу так званих нейтрально-денних сортів, які здатні закладати квітконоси за будь-якої довжини дня. Друге цвітіння порівняно із звичайними ремонтантними сортами розпочинається раніше, що обумовлює і більш раннє достигання ягід з другого врожаю. Тож, на відміну від звичайних ремонтантних сортів, у яких багато недостиглих ягід потрапляють під приморозки, у цих сортів до настання низьких температур ягоди достигають у великій кількості, до того ж і утворюється їх більше. А також ці сорти плодоносять з малою кількістю сонячних днів на рік і за прохолодного літа. У теплиці сорти нейтрального світлового дня можуть плодоносити багаторазово впродовж цілого року. їх можна вирощувати і в квартирі (в горщиках або контейнерах), які краще розміщувати в кімнатах з південного боку. Виростити ягоди вдається у будь-яку пору року. Щоб зібрати максимальний врожай до визначеної дати, наприклад, до Нового року, слід розрахувати строки садіння розсади. Ягоди достигають через три місяці після садіння.

Із задоволенням поспілкуюся з ентузіастами суничного конвеєру. Бажаю всім щедрих урожаїв.

Т.А. Форноляк, вул. Малишка, 2, м. Обухів, Київська обл., 08700


Інші статті по темі:

Поділитись своєю думкою

Ваша елктронна адреса не буде публікуватись. Required fields are marked *