Поради птахівникам, які хотіли б розводити цесарок


Цесарка — близький родич перепелів, індиків і домашніх курей. Незважаючи на те, що Батьківщиною цесарок є Африка, їх розведення не викликає труднощів і в Україні. Ще зовсім недавно розведенням цесарок займалися тільки птахофабрики, але в даний час цю птицю все частіше можна зустріти в домашньому господарстві.

Звідки походять цесарки?

Прабатьківщина цесарок — Африка. З великої кількості диких цесарок (жили приблизно в 3000 р. до н.е.) була одомашнена цесарка звичайна. Вона дала початок породам, яких нині розводять у Європі й Америці. На Мадагаскарі, як продуктивну птицю, вирощують цесарку хохлату, а вінценосну і грифову — як одомашнених декоративних птахів.

Для чого розводять цесарок?

М’ясо цесарки смачне, його готують як дичину, щоб урізноманітнити харчування. Яйця цесарок смачніші за курячі, вони довше не псуються, у них більший вміст вітамінів. За температури 4—6 С яйця зберігаються свіжими упродовж 90 днів. За вигульного способу утримання цесарки знищують велику кількість шкідників рослин та насіння бур’янів. На відміну від курей цесарки не розгрібають землю. Не в останню чергу цесарок розводять і як декоративного птаха.

Чи є породи домашніх цесарок?

Цесарки різняться сильним консерватизмом своїх ознак і властивостей, тому поміж них немає таких різноманітних груп, як, наприклад, у курей. Порід цесарок поки що небагато і розрізняються вони лише забарвленням оперення. Останнім часом створюють великі ферми з розведення цесарок, де виводять спеціальні лінії, що відзначаються високою несучістю і мають властивості, які дають змогу утримувати їх у клітках.


Найпоширеніша блакитна цесарка, інші трапляються зрідка, наприклад, «синій бузок», біла, біла крапчаста, жовта, жовта крапчаста. У колишньому СРСР виведено білогруду цесарку.

Породи цесарок, придатні для присадибного розведення

Блакитна цесарка. Зберегла форму тіла і забарвлення свого дикого предка. Оперення на шиї і частково на грудях фіолетового забарвлення без цяток. Покривне пір’я спини та пірр’я хвоста — сіро-блакитне, усипане білими цятками з темнішою облямівкою основного забарвлення. Крапчастість зовнішніх махових пір’їн крил зливається у поперечні білі смуги. На внутрішніх опахалах махових пір’їн крапчастість зберігається, у напрямку до стержня пір’їни (колодочок) крапчастість правильна. Внутрішні опахала махових пір’їн і пухова частина покривних мають коричнюватий відтінок. На стернових пір’їнах хвоста білі крапки утворюють поздовжні ряди, розміщені уздовж контурної лінії пір’їни. У пуховій частині стернових пір’їн цяточки утворюють поперечні ряди. У молодих цесарок до линяння основне забарвлення пір’їн сіро-коричневе. Продуктивні якості: маса самця 1,5—2, самки 2—2,5 кг, несучість 120—150 яєць у рік, маса яйця 40—45 г. Шкаралупа дуже тверда, коричнево-жовтого і навіть коричнево-червоного забарвлення із дрібними цяточками, що перекриваються.

Цесарка «синій бузок«. Основне забарвлення оперення — індиго із малюнком з білих цяток (перлинок), як і в блакитної цесарки. За продуктивними властивостями подібна до блакитної.

Біла цесарка. У цієї цесарки біле оперення без цяток. Цівки і дзьоб кольору світлого рога, шкіра тіла біла. Продуктивні якості: маса самця 1,5, самки 1,8 кг; несучість 90—110 яєць масою 42 г з жовто-коричневою крапчастою шкаралупою.

Біла плямиста (порцелянова) цесарка. На відміну від білої цесарки, для цієї породи характерне біле забарвлення із сіруватим відтінком, що облямовує крапчастий малюнок оперення. Інші властивості ті ж, що й у цесарки. Цівки і дзьоб кольору жовтого рога чи кольору шкіри. Очі жовто-коричневі.

Жовта цесарка. Основний колір оперення — жовтий без перлинного малюнка. Пір’їни на шиї і частково на грудях темніші — жовто-червоного кольору. Інші ознаки і продуктивні якості такі, як і в білої плямистої цесарки.

Жовта плямиста цесарка. Має плямистий малюнок білого кольору на основному жовтому забарвленні оперення. Інші ознаки й продуктивні властивості такі самі, як і в білої плямистої цесарки.

Як поводяться цесарки?

Цесарки дуже полохливі. Вони можуть злякатися навіть птахівника. Нести яйця починають пізно навесні, до того ж уникають нестися в гніздо, а відшукують затишні місця, де знесені яйця насиджують. Оскільки цесарки залишають гніздо раніше, ніж вилупляться всі цесарята, то це призводить до великих втрат пташенят. Цесарки насиджують яйця 26 днів. Їхня корисна властивість — прагнення годуватися на пасовищі. Цесарки здатні перелітати через відносно високі паркани, тому їм варто вкорочувати махові пера чи скріплювати їх затискачами. Після заходу сонця, на світанку чи при збудженні цесарки видають неприємні пронизливі звуки.

Які умови потрібні для розведення цесарок

Ідеальним середовищем для розведення цесарок можна вважати садиби на хуторах у горах, гірських селищах, будинки, чи двори на окраїнах сіл. Рекомендувати розводити цесарок можна і птахівникам, які мають великі сади. У таких умовах цесаркам потрібно набагато менше кормів, ніж за утримання на обмеженому вигулі. Дорослих цесарок можна утримувати в такому ж пташнику, як для курей, чи разом з курми, індичками. Вирощування цесарят до чотири тижневого віку потребує більшої турботи, ніж для курчат того ж віку, особливо тоді, коли їх вирощують без квочки. Через 4 чи 6 тижнів їм уже можна надавати менше уваги.

З чого починати розводити цесарок?

Недосвідчені птахівники повинні починати з птахів, яких краще купувати восени. Зимовий період використовують для акліматизації і звикання до середовища, годівлі. Для початку досить двох самок і одного самця. Установити стать у цесарок дуже важко.

Як відрізнити самку від самця?

На відміну від іншої птиці, самка на 15—25 % важча від ровесника-самця. Дзьоб у самця порівняно із самкою трохи товщий, ширший, з великою восковицею, шолом більший, його вершина похиліша, спрямована назад. Сережки в самця теж довші (у формі паралелограма) і червоніші. Крім того, у самців пронизливіший голос, ніж у самки.

Найчіткіше статева різниця у цесарок виражена в будові голови, особливо шолома (1), восковиці (2) і величині сережок (3). Ліворуч — голова самця, праворуч — самки.

Яких цесарок залишати для розведення?

Для подальшого розведення відбирають племінних самців і самок, виведених з перших яєць не пізніше червня. Цесарята повинні бути добре розвинутими, із правильним кістяком, здоровими і темпераментними.

Птахівник може вибрати птицю і за іншими критеріями, скажімо, за племінними якостями, недуже лякливих тощо. Крім необхідної маси, варто порівнювати ознаки, установлені стандартом для відповідної породи. На плем’я залишають тільки тих цесарок, які краще за інших відповідають вимогам стандарту.

Який вигляд повинен мати племінний самець?

Оскільки у цесарок дуже важко визначити стать, то в племінних самців мають бути дуже помітні зовнішні статеві ознаки. Регулярний відбір таких самців для розведення дасть змогу краще відрізняти дорослих птахів за зовнішніми ознаками. Різна жива маса (маса самців має бути на 15% менша від маси самки) — також одна з ознак для визначення статі. Самці повинні бути добре розвинуті, здорові і вирізнятися гарною запліднювальною здатністю. У цьому можна переконатися, підклавши кілька перших знесених яєць цесарки для виведення до курячих яєць і через 6 днів шляхом просвічування установити, чи були вони запліднені.

Якою має бути племінна самка?

У самки повинні бути чітко помітні статеві ознаки, її маса на 15—20% перевищувати масу самця, екстер’єр, забарвлення і крапчастість — відповідати стандарту. Вона має бути добре розвинутою і здоровою.

Скільки часу тримати цесарок?

Для племінного розведення цесарок можна залишати три сезони залежно від їхньої несучості, племінних якостей, запліднюваності і виводимості.

Скільки самок має припадати на одного самця?

На одного самця для запліднення відбирають дві самки, щонайбільше —10. Відбирати птицю і формувати з них групи найкраще восени.

Коли в самок цесарки починається яйцекладка?

Статеве дозрівання цесарки закінчується до 8 місяців і з цього часу вона починає нестися. В умовах великого виробництва, де їх утримують у приміщеннях з регульованими умовами середовища, самки досягають статевої зрілості вже у шестимісячному віці. За присадибного утримання статева зрілість припадає на осінні чи навіть зимові місяці, тому цесарки починають нестися тільки навесні і залежно від температури повітря, тривалості світлового дня, наявності вітамінів у кормі тощо. У кліматичних умовах Словаччини яйцекладка цесарок, яких вирощують у напівприродних умовах, починається у квітні.

Які яйця у цесарок?

Форма яєць цесарок збоку трикутноподібна. Їхня маса — 42 г. Шкаралупа яєць тверда, забарвлення — від світло-коричневого до червоно-коричневого з дрібними цяточками. Яйця дуже смачні, вони добре зберігаються тривалий час.

Від чого залежить кількість знесених яєць?
Несучість цесарок, так само, як і курей та індичок, залежить від утримання, догляду й особливо годування. Якщо цесарка починає насиджувати першу партію знесених яєць, її загальна несучість буде низькою, оскільки під час насиджування і виведення цесарят вона не несеться. Якщо в період підготовки до яйцекладки їй згодовувати корм (такий як і курям) і, утримувати у вигулі, годувати вранці й увечері, а під час яйцекладки регулярно збирати яйця, то від однієї цесарки можна одержати 110—120 яєць.

Як вирощувати цесарят?

Цесарята протягом перших трьох днів після виведення погано орієнтуються у пошуках води та корму. Вирощуючи без квочки, їх потрібно привчати дзьобати і пити так само, як індичат. У перші 4 тижні життя цесарят слід утримувати за вищої температури, ніж курчат, але з чотиритижневого віку вони стійкіші до атмосферних впливів, ніж курчата. З цього часу їх можна пускати у вигул. У перехідний період звикання до вигулу цесарят можна помістити до акліматизатора для пташенят. Устаткування приміщення для вирощування цесарят до 28-денного віку таке саме, як і для курчат такого ж віку.

Яка температура потрібна цесарятам під час вирощування?

Якщо цесарят до чотиритижневого віку вирощують під квочкою, температура у приміщенні має бути 18—20 С (вимірювати її треба на рівні перебування цесарят); після чотирьох тижнів — 18’С. У віці 48 днів у цесарят уже розвинута система терморегуляції і їм не потрібне обігрівання.

Яке обладнання потрібно для вирощування цесарят?

Будка під дахом і солярій з піднятою підлогою. Солярій з’єднується з будкою через невеликий отвір, а з вигулом — відкидними дверцятами.

Як і чим годувати цесарят?

Цесарят можна годувати тим же кормом, що й індичат. Поки цесарята не навчаться пити і їсти, корм їм потрібно роздавати на дощечці, а напувалки підбирати так, щоб цесарята не намокли у воді.

Який приблизний раціон у цесарят?

Починаючи з 50-денного віку, коли цесарята вже звикнуть пастися, їх необхідно підгодовувати вранці і ввечері чи залишати їм корм у бункерних годівницях. Для годівлі можна використовувати також відходи від обмолоту зерна, суміш насіння бур’янів, одержаних під час очищення зерна тощо. Питна вода завжди повинна бути у птиці в достатній кількості. Цесарята, що мають доступ до трав’янистого вигулу, більшу частину потрібного корму знайдуть самі.

Як годувати дорослих цесарок?

Годувати дорослих цесарок, що не несуться, відносно просто. Там, де є достатній випас, підгодовують цесарок зерновою сумішшю тільки ввечері.

Який приблизний раціон для цесарок?

Готуючи цесарок до яйцекладки, частину зерна їм можна згодовувати пророщеним. За вигульного утримання зелений корм можна не давати.

Яке забарвлення оперення у цесарят

Блакитні та сіро-блакитні цесарята, що тільки-но вилупилися, покриті пухом з темними смужками на голові, шиї, спині і почасти на крильцях (так само, як фазанята чи індичата бронзової породи). З третього по четвертий тиждень життя пух у них змінюється оперенням іржаво-коричневого кольору. Починаючи з віку 8—12 тижнів, оперення цесарят набуває сіро-блакитного забарвлення з крапчастим малюнком, тобто у віці 12 тижнів вони забарвлені як дорослі цесарки.

Пташник для дорослих цесарок

Дорослі цесарки потребують такого ж утримання, як кури, особливо в період яйцекладки. Цесарок можна утримувати разом з індичками чи курми, оскільки вони відносно добре уживаються. Якщо в цей час не дбати про цесарок, вони будуть нестися в такому місці, що не зможе знайти і сам птахівник.

Як поводитися з цесарками?

Цесарки полохливі і потребують спокійного поводження з ними, завдяки чому їхню лякливість можна знизити до рівня поведінки курей чи індичок. Там, де цесарки надані самі собі, у них з’являються інстинкти напівдиких птахів і робота з ними ускладнюється. Ловити їх слід, застосовуючи спеціальну сітку, якою можна накрити птицю. Спіймавши, цесарку потрібно тримати за крила чи ноги. Якщо схопити її за махове пір’я чи за хвіст, цесарка може їх «скинути» і втекти. Працюючи з цесарками, в пташнику застосовують синє світло.
Коментарі до статті: “Поради птахівникам, які хотіли б розводити цесарок

  1. Федір висловив (-ла) думку:

    Де можна купити інкубаційні яйця цесарок. І які породи краще брати для початку, раніше ніколи не тримав цесарок, але хочу спробувати. Якщо хтось має інкубаційні яйця — я буду радий їх у вас купити — зателефонуйие мені 063-343-80-07 — Федір.

  2. Добрый дядя висловив (-ла) думку:

    Тому кто хочет завести эту птицу следует 10 раз подумать готов ли он просыпаться каждое утро под дикие вопли этой птички, которая будит с утра пораньше не только вас, а и всех ваших соседей. Кричат они не только когда их пугают, а практически постоянно, бывает просто тише, а бывает так что хочется всех зарубать. Крики петуха по сравнению с ором этой безумной птицы покажутся вам самой красивой мелодией. А поймать цесарку вообще практически невозможно — дикая как ее не корми у не ухаживай за ней.

  3. natalka висловив (-ла) думку:

    Самая умная птица среди всех домашних. За ней приятно наблюдать, и если она накормлена и ее ничего не беспокоит то гуляет себе тихо или сидит на жердочке. Ну а покричать — это ж природа, живая, люди в лем идут или едут далеко в горы чтобы послушать пение птиц, а тут на собственном дворе птички поют — можно зеленый туризм развивать.

Поділитись своєю думкою

Ваша елктронна адреса не буде публікуватись.