Чим хворіє горіх?


Горіх грецький — поширена культура в насадженнях різних категорій господарств. Більша частина насаджень горіха грецького знаходиться у господарствах приватного сектору – 14,7 тис. га., а у суспільному секторі — всього 2,8 тис га або менше 16 % від загальної площі багаторічних насаджень. Незважаючи на місце культивування горіха його уражують різні хвороби: плямистості — бура, біла, бактеріальна, філостиктоз, аскохітоз.

Найбільш поширеною та шкодочинною є бура плямистість, яка уражує листя, молоду зав’язь і пагони. На уражених тканинах з’являються невеликі округлі бурі плями, які потім сіріють і окільцьовуються бурою облямівкою. При інтенсивному розвитку такі плями зливаються, охоплюючи все листя, яке засихає та осипається. На черешках плями темно-коричневі, видовженої форми з чорною облямівкою. Інфекція поширюється спорами, які утворюються на плямах з нижнього боку листків. На плодах біля плодоніжки з’являються великі плями. Уражена тканина відстає у рості від здорової. На ній утворюються глибокі ранки. Такі плоди засихають, розтріскуються та передчасно опадають. Уражені тканини листків чи плодів зневоднюються внаслідок підвищеного випаровування. Плоди втрачають більше 30 % маси ядра, на зелених пагонах утворюються сіруваті ранки. Рослини, що постраждали від бурої плямистості входять у зиму непідготовленими, ослабленими, часто підмерзають і в них знижується закладання плодових бруньок. Розвитку хвороби сприяють атмосфери опади на початку літа, при інтенсивному ураженні в кінці липня — на початку серпня з дерев осипається листя.

Симптоми ураження білою плямистістю проявляються спочатку у вигляді блідо-зелених (до 2 см) плям з нижнього боку листків, які пізніше набувають білого забарвлення. Зверху плями нерівні, немовби гофровані. Уражена тканина відмирає, листя засихає і обпадає.

Філостиктоз, аскохітоз — на листках утворюються дрібні коричневі численні плями. При засиханні плями біліють, зливаються і охоплюють великі ділянки листя.


Уражена тканина розділяється тріщинами, направленими в різні боки.

Збудником бактеріальної плямистості є паличкоподібні бактерії які знаходяться у клітинках камбію та волокнах. Захворюванням уражуються всі надземні органи рослин — бруньки, листки, черешки, сережки, молода зав’язь, плоди, одно- та дворічні пагони. На листках з’являються дрібні прозорі кутасті плями, які з часом набувають темно-бурого забарвлення Черешки тоншають і переламуються, з них виділяється темна рідина. Бруньки чорніють і засихають. Молоді пагони перестають рости. деревина в них буріє, починаючи з верхлки. Хвороба більше уражує молоді листки, плоди чи саджанці При ураженні саджанців на кореневій шийці утворюється перетяжка Далі рослина не росте, а переламується в місці перетяжки. На зав’язі, біля плодоніжки з’являються круглі прозорі плями які потім чорніють, збільшуються і поглиблюються. Затим гниль переміщується на ядро. Уражені плоди чориють і відстають у рості. Інфекція зберігається в уражених пагонах. Бактерії поширюються з краплями дощу, комахами, птахами Розвиток захворювання спричинює волога погода, особливо в квітні-травні, коли температура повітря не така висока, як влітку.

Деревину та стовбури грецького горіха уражують також гнилі: червоно-бура, жовтувата та біла. Збудниками гнилей є гриби, які в процес» розвину утворюють шапки. При паразитуванні грибів засихають гілки, стовбури переламуються під час вітровалів

Грецький горіх стає чутливішим до ураження плямистостями чи іншими хворобами внаслідок грунтової посухи, пошкодження морозами, різких коливань температури повітря вдень і вночі, культивування на бідних з галькою грунтах.

Для зменшення поширення плямистостей рослини обприскують восени 7%-им розчином (700 г на 10 л води) карбаміду. Таку обробку проводять саме восени, а не навесні, дня того щоб на листках не утворилися ознаки захворювання.

Напровесні, ще до розпускання бруньок дерева обробляють 3%-ою бордоською рідиною.

За результатами досліджень щодо стійкості грецького горіха до бурої плямистості виділено сорти Хотинський, Толорівський, Букоїхськии, які не уражуються хворобою.

Обрізують дерева навесні, щоб уникнути підмерзання тканини на зрізах. Місця зрізів замазують масляною фарбою або садовим варом. Знімають плодові тіла грибів та трутовиків і знищують їх. Вирізують підмерзлі (зміна покривної тканини на чорний колір) чи уражені хворобами гілки або дерева.


Інші статті по темі:

Поділитись своєю думкою

Ваша елктронна адреса не буде публікуватись. Required fields are marked *