Розведення курчат м’ясних і яєчних порід серед дачників і селян набирає все більшої популярності. Особливо популярні останнім часом стають бройлери, які за короткий період швидко набирають вагу. Ці курчата здатні забезпечити сім’ю смачним і корисним м’ясом.
Яєчні породи також користуються попитом. Можливість щодня збирати свіжі поживні яйця приваблює як сільських, так і міських жителів, що займаються птахівництвом на підсобних і дачних ділянках. Правильне годування курчат — важливий чинник, що забезпечує належний рівень розвитку птиці. Складати раціон слід з урахуванням особливостей породи, віку курчат, їх поведінки та рівня активності.
Якщо ви вважаєте, що на кормі можна заощадити і виростити птицю на одному фуражному зерні або харчових відходах — результат буде неважливим. Тільки якісні корми, багатий раціон, режим годування і достатня кількості корму дозволять збирати хороші яйця або виростити вгодованих бройлерів.
Незбалансоване харчування призводить до поганого набору ваги, захворювань, падежу. Для м’ясних і яєчних порід курей існують кілька загальних вимог до складу живильної суміші.
Зерно
У раціоні всіх яєчних і м’ясних порід частка зернових доходить до 60%. Очищайте зерно від плівок, які не засвоюються пташенятами. Обов’язково дрібно дробіть зернові культури. Фракція: у перші дні — 0,3 мм, пізніше — до 1 см. Робіть вологу мішанку на обраті або кисляку. Так підвищиться поживна цінність корму. Частина зерна згодовуйте пророщеною.
Молочні продукти
Сироватка, сир, обрат, пахта, кисле молоко збагачують зростаючий організм кальцієм, вітамінами, мінеральними солями. Слідкуйте, щоб молочні продукти не прокисли. Це може призвести до кишкових захворювань у курчат. Частина води замініть сироваткою. Наливайте в невеликих кількостях, щоб не скисло.
Зелень
Взимку і восени, коли свіжа зелень відсутня, замініть її пророщеним ячменем або трав’яним борошном хорошої якості. Згодовуйте зростаючим пташенятам заготовлену кропиву, хвойне і трав’яне борошно, сухе сіно, висушене в тіні. Зелені корми (свіжі або сухі) повинні бути в раціоні в будь-який час року. Влаштуйте підвісні годівниці із зеленим кормом. Найпростіше пристосувати для цієї мети звичайну в’язану сітку, набиту травою.
Вітаміни
Фахівці рекомендують з 5-го дня збагачувати корм вітамінами. Потрібні вітаміни Е, А, D.
Вітамінний комплекс допомагає попередити розвиток рахіту, кульгавості, набрякання суглобів. Відмінні результати дає застосування суміші олійних розчинів вітаміновD2, E і A. Готувати препарат просто: півлітра олії + по 2 ч. л. вітамінів. Змішати. Тримати препарат в холоді. На 1кг вологої мішанки додайте по чайній ложці масляної суміші. Якщо вітамін D2 ви не знайшли, використовуйте аналог — вітамін D3. Пам’ятаєте, він майже в 30 разів активніше. Перевищення норми може викликати отруєння молодої птиці.
Загальні рекомендації з годівлі курчат
Заповнюйте годівниці не більше ніж на третину. Починайте годувати пташенят якомога раніше після виходу; стежте, щоб пташенята добре їли. Курчат, які рідко підходять до годівниці, відсадіть і підгодовуйте з піпетки сумішшю з розтертого яєчного жовтка і молока. Достатньо 2-3 днів, щоб пташенята зміцніли і повернулися до побратимів; забезпечте молодняк водою. Температура — не вище 30. На 50 голів потрібна 1 вакуумна поїлка. Пристосування легко зробити самому зі звичайної банки. Регулярно оновлюйте воду в поїлках. Місце має добре освітлюватися; для профілактики захворювань 3 рази на тиждень пташенятам дають насичений розчин марганцівки. Кожен раз споюють новий розчин; регулярно очищайте і дезінфікуйте годівницю (гарячим мильним розчином або 5% розчином формаліну), видаляйте залишки старого корму, щоб уникнути гниття.
Годування бройлерних курчат
Раціон
Фахівці на основі багаторічних спостережень і практичних знань розробили оптимальний раціон годівлі курчат бройлерів, що дозволяє максимально ефективно набирати вагу.
Порада: для нормального розвитку курчат-бройлерів в ранньому віці забезпечте в приміщенні достатню температуру від +28 С до + 30С. До місячного віку поступово знижуйте температуру до + 20С. Освітлення в загоні — приглушене. На 1 кв м розмістіть від 10 до 15 пташенят.
Годування курчат у перші дні
Дрібна пшенична крупа або подрібнена кукурудза, пшоно, розтерте варене яйце. З зернових (вівса, пшениці, ячменю) обов’язково видаліть плівку і добре подрібніть їх. Можна давати невеликі порції свіжого сиру. З 3-го дня включіть в раціон дрібно-нарізану зелень: кропиву, люцерну, листя кульбаби. Дефіцит свіжих зелених кормів негативно позначається на зростанні молодняку. У мішанку досить додати 6 г трави на 1 курча. З 5-го дня можна давати червону моркву — джерело вітамінів. Натріть її на дрібній тертці. Норма на голову — до 5 г на добу. Трав’яне борошно: починають з 2-3 г і доводять кількість до 5 г на 1 голову. Цей продукт багатий клітковиною. Не перестарайтеся! Надлишок — не засвоять!
З 10-го дня Збільште масову частку зерна. Обов’язково познайомте курчат з рибними відходами, подрібненим в порошок крейдою або черепашками, подрібненими в пил. Там міститься кальцій, необхідний для росту кісток. Починайте з 5-7 г і поступово доведіть кількість до 10 г на одну голову. Зростаючий організм вимагає рослинних білкових кормів. Ідеальний варіант: шрот і макуха. Кількість: до 17% від маси сухого корму. З 20-го дня пора вводити в раціон молодняку варену і подрібнену картоплю. Курчата із задоволенням поїдають її. П’яту частину зерна замінюють відвареною картоплею.
Режим годування
Молодняк повинен поїдати вологі корми з мішанок за півгодини — сорок хвилин. Скільки разів годувати птицю: перший тиждень — 8 в разів; другий — 6разів; третій — 4 рази; з 1-го місяця — 2 рази: ранкове і вечірнє годування.
Порада: у період росту пера давайте курчатам дрібно нарубану капусту і гарбуз. У них містяться вітаміни, сірка, мікроелементи. Гарбуз важливий для профілактики глистових інвазій. Досвідчені фермери радять додавати в годівниці дрібний гравій з розрахунку 200 г на 100 курчат. Інтервал — 1 раз на тиждень.
Годування курчат яєчних порід
Принципи годівлі та особливості раціону багато в чому схожі з харчуванням курей м’ясних порід. Слідкуйте, щоб годівниці завжди були з кормом, і на ніч курчата йшли з повними зобиками.
Перші 3-5 днів
Як тільки пташенята обсохнули і стали рухатися, дайте їм подрібнене варене яйце, зварене круто (до 2г). Приготуйте суміш з вареного пшона, подрібненого кукурудзяного або пшеничного зерна і свіжого сиру в пропорції 5: 1. Корм насипте тонким шаром на підстилковий папір. Для пташенят підійде варена каша з меленої кукурудзи, пшона і ячменя. Розмел заварюють і трохи віджимають через марлю.
Раціон з 5-го дня
Готуйте курчатам яєчних порід мішанки: сухі і вологі. Можна давати подрібнені корми, багаті вітамінами і білками. Досвідчені фермери рекомендують давати: молочні продукти — до 9-10г; варене яйце -2г; пекарські дріжджі — на 10кг сухого корму кладуть 200 г дрожів; бадилля, зелень, моркву — до 3г; мелені черепашки, крейду — 0,4г.
З 10 дня
Курча повинно отримати на добу: Знятого молока — до 15г, рибного борошна — 1г, шроту або макухи — 1г, подрібненої червоної моркви або свіжої зелені — до 7-8г, мінеральних кормів — 0,7-0, 8г, зернових культур — до 13г, нежирного сиру — до 2г. Якщо м’ясо-кісткового або рибного борошна у вас немає, дайте птахам ласощі: м’ясні відходи, дощових черв’яків, подрібнене м’ясо жаб.
Від 20 діб
Збільшуйте кількість вареної картоплі до 20г. Свіже молоко замініть кисломолочними продуктами. Вони легше засвоюються птахом. Фракцію зернових поступово укрупнюють. Доведіть її до місяця до 0,7-1см. Кількість рибного борошна збільште в 2 рази (до 2,8г). Воно необхідне для запобігання рахіту та міцності шкаралупи яєць. до змісту
Від 30 діб
При годуванні місячних курчат несучок в 1 і 2 місяці введіть в раціон кухонну сіль. Кількість — 0,1г. Обов’язково давайте курчатам дрібно нарізану капусту, гарбуз, зелені корми. У першому ранковому годуванні додайте молодняку риб’ячий жир. Масляний розчин риб’ячого жиру змішайте з подрібненими зерновими культурами і розкладіть суміш невеликими порціями по годівниці. До місячного віку постарайтеся привчити курчат до зеленого корму. Його частка повинна сягати 40%. Восени і взимку, коли свіжої зелені немає, ваші курчата будуть із задоволенням поглинати сіно, трав’яну і хвойну муку, висушену кропиву. Ви зможете обійтися без вітамінних добавок.
Порада: з 1-го дня давайте курчатам яєчних порід деревну золу. Початкова порція — 0,6г. До 2-х місячного віку молодняк повинен отримувати до 4г золи на добу. Як і бройлерам, потрібно в окрему годівницю насипати пісок великої фракції.
Режим годування в 1-10 день: годування через кожні 2 години; з 11 дня і до 1,5 місяців — п’ятиразовий режим; з 1,5-2 місяців курчат годують 4 рази протягом доби. Інтервал — від 3,5 до 4 годин.
Дотримання режиму харчування та забезпечення повноцінного раціону дозволять виростити здорових, міцних курчат. Враховуйте особливості кожної породи курей. Використовуйте мінеральні та вітамінні добавки. Не вводьте нові продукти в раціон раніше призначеного терміну. Дотримуйтесь нормативи для кожного виду продуктів або сумішей. Пам’ятайте: птахівництво вимагає зусиль і повної самовіддачі. Вклавши у справу душу, ви досягнете відмінних показників.