Маєте право на материн пай


Моя мама працювала в колгоспі на різних роботах 17 років. Коли розпочалося паювання земель, вона була в списках. Потім мама померла. Після її смерті списки кілька разів переробляли. Як пізніше з’ясувалося, хтось викреслив із цих списків маму, хоч вона і була колгоспною пенсіонеркою і земельний та майновий пай на неї також було передбачено.
Я зверталася до земельного відділу, там мені відповіли, що вже пізно повертатися до цієї справи.
Отже, запитання, чи належить моїй мамі земля (пай) у колгоспі, в якому вона працювала?
Чи я маю право на частку (пай) землі у господарстві, в якому працювала моя мама?

Т. Забувальська, Одеська обл.

Відповідно до Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям» від 8 серпня 1995 р., право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, кооперативу, акціонерного товариства, у тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, товариства, кооперативу відповідно до списку, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю.

Отже, якщо Ваша мама була внесена до списку членів підприємства, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю, вона мала право на земельну частку (пай) нарівні з іншими членами підприємства.

Якщо вона померла після складання зазначеного списку і помилково її не було внесено до нього, то відновити її в списку ще не пізно. Для цього необхідно звернутися до загальних зборів сільськогосподарського підприємства, які затвердили згаданий список.


Загальні збори можуть внести відповідні поправки до списку, якщо визнають Виведення Вашої мами із списків помилковим. Після відновлення Вашої мами у вказаному списку на неї буде виділена земельна частка (пай).

Ви можете успадкувати земельну частку (пай) мами як спадкоємець першої черги.
Щодо виділення Вам земельної частки (паю) у господарстві, де працювала мама, то земельне законодавство такого права не передбачає. Для цього необхідно бути членом даного господарства.
Поділитись своєю думкою